SON DAKİKA

GÜNEY KIBRIS LİDERİ ‘AGRESİF TUTUMUNU SONLANDIRMAMASI HALİNDE’ DİYEREK TÜRKİYE’Yİ TEHDİT ETTİ

Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades, Doğu Akdeniz’deki “agresif” tutumunu sonlandırmaması halinde Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne aday ülke statüsünün düşürülmesi gerektiğini savundu.

Bu haber 08 Haziran 2020 - 0:16 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades, Doğu Akdeniz’deki “agresif” tutumunu sonlandırmaması halinde Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne aday ülke statüsünün düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Politico’ya verdiği röportajda Anastasiades, AB’nin yasa dışı olarak tanımlamasına rağmen Türkiye’nin Kıbrıs açıklarında petrol ve doğal gaz arama çalışmalarını sürdürdüğünü savunarak çok ileri gittiğini iddia etti.

“TÜRKİYE YERİNE…”

Euronews’in aktardığına göre, Nikos Anastasiades, Türkiye’nin ya bir aday ülke olmanın getirdiği şartları yerine getirmesi gerektiğini, eğer bunlara uymazsa ne üyeliğinin ne de adaylığının mümkün olamayacağı tehdidinde bulundu.

Öte yandan Anastasiades, “Biz Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üye olması taraftarıyız, şimdiki gibi agresif bir tavır sergileyen Türkiye yerine Avrupalı bir komşumuz olmasını tercih ederiz” ifadelerini kullandı.

Kıbrıslı lider “barışçıl” bir çözümü tercih ettiğini vurgulasa da, Türkiye’ye güçlü bir mesaj vermek için atılabilecek adımlardan birinin üyelik müzakerelerini resmi olarak durdurmak olduğunu savundu.

Atatürk'ün Katilleri

BİRLEŞME GÖRÜŞMELERİ

Öte yandan, Anastasiades, ekim ayında yapılacak seçimlerde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yeniden seçilmesi halinde birleşme görüşmelerinin “kesinlikle” başlayabileceğini aktardı.

Anastasiades Kıbrıs açıklarında çıkarılacak doğal gazdan elde edilecek gelirleri paylaşmak ve Türkiye ile olan gerilimi düşürmek için Ankara’nın Güney Kıbrıs’ın enerji arama haklarını tanıması halinde gelirlerin bir kısmını Türk tarafına vermeyi teklif ettiğini söyledi. Anastasiades nüfus oranına göre gelirden düşecek payı bir akreditif hesaba yatırmayı hazır olduğunu vurguladı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!