SON DAKİKA

GÜNEŞ’TE DÜNYAYI İLGİLENDİREN GELİŞME: EN SON BUZUL ÇAĞINDA BÖYLE OLMUŞTU

Bu haber 21 Mayıs 2020 - 0:45 'de eklendi.

Dünya üzerindeki yaşamın temeli olan ısı ve ışığın kaynağı olan Güneş, uzun yıllar sonra ilk kez “büyük solar minimum” fazına giriş yaptı… Bilim insanları Güneş üzerindeki hareketliliğin her 11 yılda bir yükselip alçaldığını açıklarken, şu an Güneş’te yaşananları aktardı.

Güneş’in doğup batmasında ya da Dünya üzerindeki yaşama etkisinde bir değişiklik olmayacağını açıklayan NASA’daki bilim insanları, “Solar minimum sürecinde güneşteki hareketlilik daha düşük oluyor. Normalde Güneş üzerindeki hareketlilik çok daha fazla patlama olması üzerine fakat şu anda bu düşük seviyede” açıklamasını yaptı.

NASA’da görevli bilim insanları 1650 ve 1715 arasında yani kuzey yarım kürede Küçük Buzul Çağı yaşandığı sırada benzer bir sürecin gözlendiğini ve düşük seviyelerin şimdi yaşananlara benzer olduğunu açıkladı. Uzmanlar, “Yanardağların  soğuması ve Güneş’teki düşük hareketlilik yeryüzünün sıcaklığının daha da düşmesine sebep oldu” yorumunu NASA’nın Küresel İklim Değişikliği üzerine hazırlanan internet sayfasında aktardı.

Uzmanlar solar minimumun Dünya üzerinde yeni bir buzul çağı yaratmayacağını açıklarken bunun sebebinin de küresel iklim değişikliği olduğunu duyurdu. NASA’nın makalesinde, “Fosil yakıtlar kullanıldığı için oluşan sera gazları büyük solar minimumun etkisini azalttı. Güneş’teki bu durum bir yüzyıl boyunca devam etse bile Dünya ısınmaya devam eder çünkü insanlar tarafından oluşturulan sera gazları Dünya’yı ısıtmaya devam eder.

NASA, güneş üzerindeki hareketliliğin ve patlamaların 2014 yılında tavan yaptığını açıklarken 2019’da düşüşe geçildiğini de vurguladı.

GPS’LERİ ETKİLEYEBİLİR

Uzmanlar, Güneş üzerindeki patlamalar gibi solar minimumun da uydulardaki GPS ve iletişim verilerini etkileyebileceğini açıkladı. NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde görevli Dean Pesnell’in 2017 yılında yazdığı bir makaleyi hatırlatan CNN bilim insanının, “Güneş döngüsü boyunca delikler görüyoruz fakat solar minimum devam ederken bunlar çok daha uzun sürebilir” ifadesini okurlarına aktardı.

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi, şu an yaşanmaktan olan solar minimum ile güneşin 24’üncü döngüsünün tamamlanacağını açıklarken, 25’inci döngünün tavan yaptığı zamanın 2025 yılının Temmuz ayı olacağını öngördü.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!