GÜNDEME DAİR SORULARA ÇARPICI CEVAPLAR VERDİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geleneksel yıl sonu basın toplantısı için Rus ve dünyadan gazetecilerle bir araya geldi. Son günlerde tartışılan, ABD’nin Suriye’den çekilme kararını değerlendiren Putin, “ABD’nin Suriye’den çekildiğine dair bir ibare yok” dedi.

GÜNDEME DAİR SORULARA ÇARPICI CEVAPLAR VERDİ
Yayınlama: 20.12.2018
6
A+
A-

Putin, ABD Başkanı Donald Trump’la IŞİD’in yenildiğine dair yorumuna katıldığını belirtti. “IŞİD’in Suriye’de yenildiği konusunda Trump ile genel olarak aynı fikirdeyim. Fakat IŞİD militanlarının yeniden gruplanması riski hâlâ korunuyor. ABD askerlerinin Suriye’den çekileceği konusunuysa bilmiyorum. Biz henüz herhangi bir geri çekilme belirtisi görmüyoruz. ABD daha öncede defalarca Afganistan’dan çekileceğini söylemişti fakat hala oradalar” diye konuştu. ABD ordularının Suriye’de bulunmasının meşru olmadığını belirten Putin, “Suriye devleti ya da Birleşmiş Milletler’in kararı ya da daveti olmadan orada bulundular. Bizse Suriye’nin davetiyle oradaydık. Bu yüzden çekilme kararının doğru olduğunu düşünüyorum” dedi. Toplantıda ekonomiden iç siyasete pek çok konuda değerlendirmede bulundu.

“Poroşenko vatandaşlarını ölüme yolladı”

Ukrayna krizine yönelik gelen soru üstüne Putin, “Poroşenko oylarını yükseltmek için Ukraynalıları Kerç’e ölüme yolladı” dedi. Putin, Ukrayna krizine ilişkin olarak daha önce Poroşenko’nun oylarını yükseltmek için bu adımı attığı söylemişti. Putin bu sözlerini yineledi “Bu krizi yaratarak oylarını az da olsa yükseltti” dedi. Toplantının gerçekleştiği mekana Ukrayna bayrağı getiren bir gazetecinin sorusunu alan Putin, “Skandal mı çıkarmak istiyorsunuz? Lütfen buyurun” ifadelerini kullandı.

“Silah kontrol sistemi çökmekte”

Putin, nükleer savaş tehdidi hakkındaki bir soruya şu yanıtı verdi:

“Nükleer savaş tehdidi şu anda gerçekten de Soğuk Savaş döneminde olduğundan daha az ciddiye alınıyor. Fakat bu tehdit gerçekte daha az şiddetli hale gelmedi. Dünyada silah kontrolü için kurulan sistemin çökmekte olduğu gözleniyor.” ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesi hakkında da “Bu anlaşmadan çekilmenin sonuçlarını şimdiden kestirmek zor” açıklamasında bulundu.

“Rusya’da sosyalizm mümkün değil”

Rusya’da sosyalizm yeniden kurulur mu sorusuna Putin’in yanıtı “mümkün değil” oldu.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı