SON DAKİKA

Gülmen ve Özakça’ya destek eyleminde 35 kişi darp edilerek

ZEYNEP KURAYKHK zulmüne karşı 149 gündür açlık grevinde olan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya dayanışmak için

Bu haber 04 Ağustos 2017 - 21:10 'de eklendi.

ZEYNEP KURAY

KHK zulmüne karşı 149 gündür açlık grevinde olan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya dayanışmak için her Cuma günü Kadıköy’de yapılan eyleme polis saldırdı. 8 haftadır rutin olarak yapılan yürüyüşe bu hafta “araç trafiği engelleniyor” gerekçesiyle izin vermeyen polis, bu keyfi engelle karşı oturma eylemi yapan ve aralarında ÇHD avukatlarında Barkın Timtik, TİHV Türkiye temsilcisi Ümit Efe ‘nin bulunduğu 35 kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

GEREKÇE: TRAFİK

Nuriye ve Semih için Dayanışma Platformu tarafından her hafta Cuma günü yapılan yürüyüş, bu hafta polis tarafından engellendi. Yürüyüşün başlangıç noktası olan Süreyya Operası önünü abluka altında alan polis, platform üyelerinin toplanmasına izin vermedi. Polis izin verilmeme gerekçesi olarak “araç trafiği engelleniyor” göstermesi dikkat çekti. Bu keyfi engellemeye protesto etmek için Süreyya operası karşısında oturma eylemi yapan kitleye ise polis saldırdı. “Nuriye, Semih yalnız değildir”, “Baskılar bizi yıldıramaz” , “İnsanca, onurlu yaşayacağız”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganlarını atan kitleye plastik mermilerle saldıran polis, Nuriye ve Semih’in avukatı Barkın Timtik, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) İstanbul temsilcisi Ümit Efe, BDSP’li Murat Yıldırım ve Onur Eydoğan, KHK’lerle ihraç edilen KESK üyesi Hüseyin Memiş’in de aralarında bulunduğu 35 kişiyi darp ederek gözaltına aldı. Bir gencin gözaltına alınması ise kitle tarafından engellendi.

Polis ayrıca gözaltlarını protesto etmek için Bahriye Caddesi’nde toplanan kitleye de içi biber gaz dolu plastik mermilerle saldırdı. Atılan plastik mermilerden bir bebek ve çok sayıda kişi etkilendi. Müdahale sonrası Kalkedon Meydanı’nda toplanan demokrasi güçleri, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen arkadaşlarının derhal serbest bırakılmasını istedi.

gulmen-ve-ozakca-ya-destek-eyleminde-35-kisi-darp-edilerek-gozaltina-alindi-331450-1.gulmen-ve-ozakca-ya-destek-eyleminde-35-kisi-darp-edilerek-gozaltina-alindi-331451-1.gulmen-ve-ozakca-ya-destek-eyleminde-35-kisi-darp-edilerek-gozaltina-alindi-331452-1.gulmen-ve-ozakca-ya-destek-eyleminde-35-kisi-darp-edilerek-gozaltina-alindi-331453-1.gulmen-ve-ozakca-ya-destek-eyleminde-35-kisi-darp-edilerek-gozaltina-alindi-331454-1.gulmen-ve-ozakca-ya-destek-eyleminde-35-kisi-darp-edilerek-gozaltina-alindi-331455-1.gulmen-ve-ozakca-ya-destek-eyleminde-35-kisi-darp-edilerek-gozaltina-alindi-331456-1.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!