SON DAKİKA

Gıda Sektöründen Uyarı: ‘Elektrik Kesintileri Fiyatları Artırabilir!’

Türkiye genelinde organize sanayi bölgelerinde üç gün süreyle uygulanacak elektrik kesintisi, gıda üretimini tehdit ederken fiyatları da artırabilir. Sektör temsilcileri, gıda üreticilerinin kesintilerden muaf tutulmasını istiyor.

Bu haber 23 Ocak 2022 - 18:48 'de eklendi.
Abone ol

İran’dan Türkiye’ye gelen doğalgaz iletim hattındaki arıza nedeniyle doğal gaz kısıntısı uygulaması gündemdeyken, elektrik kesintisiyle ilgili de yeni bir gelişme yaşandı. 

Türkiye Elektrik İletim AŞ, yarın saat 00:00’dan itibaren Türkiye’deki tüm organize sanayi bölgelerinde (OSB) 72 saat süreyle elektrik kısıntısı uygulanacağı duyurdu. Bu durum, ülke sanayi üretiminin en az üç gün süreyle tamamen durması anlamına geliyor.

Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği (MÜMSAD) Başkanı Ebru Akdağ, enerji kesintisinin gıda sanayisine uygulanması durumunda ciddi bir gıda güvenliği riski doğacağını ve gıda sanayiinde telafi edilemez ekonomik kayıpların oluşacağını söyledi.

‘GIDA SANAYİSİ MUAF TUTULMALI’

Dünya gazetesinden Ali Ekber Yıldırım’a konuşan Akdağ, “Gıda sanayisi, doğalgaz ve elektrik kesintilerinden muaf tutulmalı” dedi.

Akdağ’ın değerlendirmeleri şöyle:

“Gıda üretiminde kullanılan ham maddelerin tarladan soframıza kadar uzanan tüm aşamaları titizlikle yönetilmek durumunda. Gıdaların herhangi bir sağlık riski taşımadan ve israf olmadan tüketicilere, yani sofralarımıza ulaşabilmesi için uygulanması gereken hammadde tedariki, gıda işleme, depolama, nakliye ve sunuş yöntemleri büyük önem taşımaktadır.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Bu süreçte uygulanması gereken ısıl işlemler, üretimdeki kritik kontrol noktalarının gözetilmesi, soğuk hava depolarında uygun koşulların sağlanması gibi enerji kesintilerine tahammülü olmayan adımlar bulunmaktadır. Olası enerji kısıtlaması öncelikle gıda güvenliği riski doğuracak olup, ciddi boyutlarda gıda israfına da neden olacaktır. Dolayısıyla gıda güvenliğinin sağlanabilmesi, gıda israfının önlenmesi ve halkımızın güvenilir gıdaya erişebilmesi adına doğalgaz ve elektrik kısıtlamalarından gıda sanayimiz muaf tutulmalıdır.

‘GIDA GÜVENCESİNİ SAĞLAYABİLMELİYİZ’

Pandemi sürecinde gıda sektörü çalışmasına devam etmesine olanak sağlayan muafiyetler sayesinde rafların boş kalmamasını sağlayarak önemli bir sınavdan takdirle geçmiştir. Bugün de benzeri bir muafiyetle gıda güvencesini sağlayabilmeliyiz.”

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Parlamento Haber | Korku yok!