SON DAKİKA

Gerilim Devam Ediyor: Rusya, Belarus’a Asker Sevk Etti

Şubat ayında yapılacağı ifade edilen Belarus-Rusya ortak askeri tatbikatı için çok sayıda ağır silahlı Rus birliği Belarus’a sevk edildi. Bazı askeri uzmanlar bunun Rusya’nın Ukrayna’yı işgal planının bir parçası olabileceğini belirtiyor

Bu haber 18 Ocak 2022 - 22:16 'de eklendi.
Abone ol

k Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme hazırlıkları yaptığına ilişkin endişelerin arttığı günlerde, Rus birlikleri ortak askeri tatbikat için Ukrayna’nın kuzey komşusu Belarus’a sevk edildi.

Belarus’ta çekilen sosyal medya görüntülerinde, Rusya’ya ait ağır silahların ve askeri araçların trenlerle Belarus’a taşındığı görülüyor.

Belarus Güvenlik Konseyi’nin başında bulunan Alexander Volfovich, Rus birliklerinin Şubat’ta yapılması beklenen tatbikat öncesinde Belarus’a geldiklerini belirtti.

Bazı askeri analistlere göre, Rusya’nın geniş çaplı bir işgal planı çerçevesinde birliklerini Belarus’un Ukrayna ile olan geniş sınır hattını kullanarak ülkeye sokma ihtimali bulunuyor.

Belarus lider Lukaşenko, Rusya ile yapılacak ortak tarikatın Belarus’un batısında Polonya ile Litvanya sınırlarına yakın bir bölgede yapılacağını söylemişti. Bu bölge aynı zamanda Ukrayna sınırının güney kanadına denk geliyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Rus basınında yer alan haberlerde ise tanklar ve kısa menzilli balistik füzelerin de aralarında bulunduğu bir dizi askeri aracın Belarus’a sevk edildiği bilgisi yer alıyor. Rusya ile Belaru’un ortak askeri tatbikatı ilk olarak aralık ayının sonlarında Putin tarafından açıklanmış ancak tatbikatın tam tarihi ve katılacak asker sayısı gibi detaylar duyurulmamıştı.

Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko, Batı’dan gelen yaptırımlara karşılık olarak Rusya ile ilişkilerini güçlendirmeyi seçmiş ve ülkesinin Kırım konusunda takındığı tarafsız tutumu Rusya lehine bozmuştu.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!