SON DAKİKA

Gergerlioğlu, Türkan Saylan’a Attığı İftiralara ‘Dönemsel Perspektif’ Dedi

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, geçmişte FETÖ’nün Ergenekon kumpasında evi basılan Türkan Saylan hakkında attığı iftiralar için “Dönemsel perspektif” dedi.

Bu haber 18 Temmuz 2021 - 13:39 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Milletvekilliği düşürülen daha sonra AYM kararı ile milletvekilliğine dönen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, FETÖ’nün Ergenekon kumpası döneminde attığı iftiralar ile gündem olmuştu.

İnsan hakları savunuculuğu yaptığını iddia eden Gergerlioğlu, Türkan Saylan’a attığı iftiralar için “Dönemsel perspektif” açıklamasında bulundu.

Twitter hesabından açıklama yapan Gergerlioğlu, Ergenekon kumpasında gözaltına alınan Türkan Saylan hakkında söyledikleri için “Türkan Saylan hakkında gözaltına alındığı dönemde yorumlar yapmıştım. Adaletten uzaklaşmışım. Şimdi siyasi kutuplaşma eksenli tutumlar yerine insan hakları eksenli duruşların daha doğru olduğunu düşünüyorum. Kutuplaşma hepimizi insan hakları perspektifinden uzaklaştırıyor” mesajını paylaştı.

Mesajının devamında attığı iftiraları başörtüsüne bağlayan Gergerlioğlu, “Başörtüsü meselesinin gerginlik oluşturduğu günlerde her 2 kutup da hatalar yaptı, siyasi davranabildi. Önemli olan o gün de şimdi de kamplaşmaları aşarak hakkı teslim edebilmemiz. Görüşlere katılmasak da hakkaniyeti elden bırakmamalıyız.” ifadelerini kullandı. 

GERGERLİOĞLU, TÜRKAN SAYLAN’A NE İFTİRALARI ATMIŞTI?

Ömer Faruk Gergerlioğlu, Ergenekon kumpasında kanser hastasıyken 2009 yılında evi FETÖ’cü polisler tarafından basılan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Türkan Saylan’a iftira atarak hedef aldığı bir yazı yazmıştı. 

Atatürk'ün Katilleri

“DARBE HEVESLİSİ OLABİLİR”

Gergerlioğlu yazısında Türkan Saylan’a yönelik “Ergenekon soruşturması kapsamında evi aranan Türkan Saylan hakkında medyada epeyi bir kıyamet koparıldı. ÇYDD Genel Başkanı Türkan Saylan dine karşı alerjik aydın zihniyetinin bir prototipidir. Tutturamayacağını bilse de darbe heveslisi olabilir. Bugün artık en çok reddetmeye çalışanlar bile bir Ergenekon yapılanması ve bir darbe hazırlığı olduğu yönündeki delilleri görmezden gelemiyor” söylemlerinde bulunmuştu.

DAVA BASKIYA UĞRAMAMALIDIR

Gergerlioğlu, kumpas sırasında Saylan’ın evinin aranmasını da  “Medyada Saylan’ın evinin aranmasına büyük tepki gösterenler İstek vakfı arsasından cephanelik çıkmasını görmezlikten geldiler. T.C tarihinin bu en önemli soruşturmasının sulandırılmadan başarıya ulaşması gerekiyor. Dava adil bir yargılama ortamında devam ettirilmeli ve hiçbir baskıya uğramamalıdır. Yargı hem hükümetten hem de medyadan etkilenmemelidir” sözleri ile savunmuştu.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!