SON DAKİKA

Gaziantep’te Suriyeli Mültecilerden Gösteri

Gaziantep’te dün gece Tabakhane semtinde Suriyelilerin yaptıkları gösteri çeşitli soruları da beraberinde getirdi. Kukla Amal’ın İngiltere’ye yolculuğu adıyla Organizeli biçimde şehrin her yanından Tabakhaneye gelen Suriyelilerin böyle bir zamanda bu gösteriyi yapmasının nedenleri sorgulanıyor. 

Bu haber 28 Temmuz 2021 - 18:37 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

gaziantep27’de yer alan habere göre;  Birkaç gündür özellikle Gaziantep üzerine odaklanan ve en son Mehmet Özhaseki’nin “Gaziantep sanayisi Suriyeli işçilerin sayesinde ayakta duruyor”demesinden sonra baş gösteren tepkilere sanki karşılık vermek istercesine, dün gece Tabakhane semtinde büyük bir buluşmanın gerçekleştirilmesi her ne kadar kukla Amal’ın yolculuğu adıyla yapılsa da, böyle bir zamanda bunun daha sade bir törenle yapılması gerektiği ifade edildi.

Şehirde zaten yerli halkın ekonomik olarak sıkıntı yaşadığı ve küçük esnafın işyerlerini satmak veya kapatmak zorunda kalışının getirdiği tepkilerin yanısıra, Suriyelilere yönelik ülkelerine gitsin söyleminin gittikçe arttığı bu sırada Kukla Amal’ın İngiltere’ye yolculuğunun meydanlarda gösteriye dönüştürülmesi gereksiz ve yanlış anlamalara yol açabilecek bir organizasyon olarak değerlendiriliyor.

Tabakhaneye toplanan Suriyelilerin sığınmacılar ve göçmenlerle dayanışma derneği ASAM SGDD organizesiyle bugün de Fıstık Park’ta toplanacağı öğrenildi. Son derece hassas günler geçirdiğimiz bu ortamda, böyle bir organizasyonun düzenlenmesi Gaziantep gibi hassas bir konuma sahip bir kentte Suriyelilere karşı olumsuz bakış açısını tetikleyebileceği ileri sürülüyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!