SON DAKİKA

Gazeteci Küçükkaya: Amacım devletin FETÖ’yle mücadelesini desteklemekti

Fox TV Haber Spikeri İsmail Küçükkaya, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın eşi İlyas Kaya’nın FETÖ’nün şifreli haberleşme programı ByLock’u kullandığı iddiası üzerine hakkında açılan dava kapsamında hakim karşısına çıktı.

Bu haber 20 Aralık 2017 - 23:07 'de eklendi.

Fox TV Haber Spikeri İsmail Küçükkaya, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın eşi İlyas Kaya’nın FETÖ’nün şifreli haberleşme programı ByLock’u kullandığı iddiası üzerine hakkında açılan dava kapsamında hakim karşısına çıktı.

Bakırköy 18. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, sanık İsmail Küçükkaya ve avukatları ile müşteki Bakan Kaya’nın avukatı Erol Bulut katıldı.

Savunmasını yapan Küçükkaya, 26 yıllık gazeteci olduğunu, tarafsız ve Atatürkçü kimliğiyle bilindiğini ifade ederek, kendisinin de FETÖ tarafından telefonları en uzun süre dinlenilen gazeteci olarak mağdur edildiğini söyledi.

‘Demokrasi meydanı’ sloganını kullandığı programına Başbakan Binali Yıldırım ve birçok bakanın katıldığını ve müşteki Kaya’nın bakanlığına ait olumlu çalışmalara birçok defa yer verdiğini dile getiren Küçükkaya, şöyle devam etti:

‘BYLOCK İDDİASINI HABERLEŞTİRMEYİ BİR HABERCİ OLARAK TELAKKİ ETTİM’

“Devletten FETÖ ve buna benzer yasa dışı oluşumların temizlenmesi gerektiğini düşünüyorum. 15 Temmuz hain FETÖ kalkışmasında devletimizin yanında durduk. Bu mücadeleyi kayıtsız ve şartsız destekledik. Örgütün gizli haberleşme uygulaması ByLock’un FETÖ üyeliği için çok ciddi delil olduğuna inanmaktayım. ByLock’la ilgili haber araştırmalarımda birtakım listelerin olduğunu öğrendim. Bunlar farklı kaynaklardır. İtimat ettiğim bir kaynağımın gösterdiği listede birtakım isimler vardı. O listedeki isimleri başka kaynaklardan araştırmaya başladım. Bu araştırmalarımda bazı isimlerin ByLock kullanıcısı olduğunu teyit ettim. Arasında iş adamları da vardı. Devletimizin FETÖ’yle mücadelesinde çok kritik gördüğüm bu ByLock iddiasını haberleştirmeyi bir haberci olarak telakki ettim.”

‘BAKAN KAYA İLE BİRBİRİMİZİ TWİTTER’DAN TAKİP EDİYORUZ’

Hakim Ülker Kirazcı’nın “Davanın açılma konusu, haberi araştırmadan yapmanız. Haberin kaynağı konusunda açıklama yapmanız gerekir. Kuvvetli kaynak mı? Buna göre değerlendirme yapacağım. Haber verilerini nasıl elde ettiniz, resmi kaynaklar mı? Bunları bilmem gerekiyor” soruları üzerine Küçükkaya, listeyi güvendiği, daha önce de doğru haberler veren bir kaynağının gösterdiğini savunarak, farklı kaynaklarıyla da görüştükten sonra konuyu haberleştirdiğini anlattı.

Küçükkaya, araştırma yapmadan böyle bir haberi yayınlamasının mümkün olmadığını öne sürerek, Bakan Kaya ile birbirlerini Twitter’dan takip ettiklerini, Kaya’nın haber konusunda kendisine mesaj dahi atmadığını söyledi.

Özel hayatıyla ilgili iddialar olması nedeniyle ertesi günkü yayında Bakan Kaya’dan özür dilediğini dile getiren Küçükkaya, haberinde yorum yapmadığını, hakaret etmediğini ve imada bulunmadığını söyledi. Küçükkaya, hükümeti de istifaya çağırmadığını ifade ederek, “Amacım, herhangi bir bakanı, kurumu ve hükümeti eleştirmek, suçlamak, istifaya davet etmek değildi. Hükümeti aşağılamak için bu haberi yapmadım. Amacım devletin FETÖ’yle mücadelesini desteklemekti. MİT Müsteşarlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü 220 bin kişilik ByLock kullanıcı listesi açıkladı. Devletin bu örgütten temizlenmesi için bu listeler halen en ciddi karinedir. Beraatimi talep ediyorum” diye konuştu.

DURUŞMA ERTELENDİ

Hakim, diğer sanık Avukat Fidel Okan’ın ifadesinin alınması için Ankara’ya yazılan talimatın beklenmesine ve Küçükkaya’nın duruşmalardan bağışık tutulmasına karar verdi.

Müvekkiliyle temas kuramadığı için duruşmada hazır olmadığını söyleyen avukat Bulut’a da müşteki Fatma Betül Sayan Kaya ile temas kurup beyanda bulunması ve gerektiğinde duruşmada hazır etmesi için süre veren hakim, duruşmayı erteledi.

 Fox TV Haber Spikeri Küçükkaya ve avukat Fidel Okan hakkında “kamu görevlisine alenen hakaret” ve “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, devletin kurum ve organlarını alenen aşağılama” suçlarından 1 yıl 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!