SON DAKİKA

FRANSA’DAN TÜRKİYE’YE LİBYA TEPKİSİ: MÜDAHALE KABUL EDİLEMEZ

Fransa Cumhurbaşkanlığı, Türkiye’nin “agresifleşen” bir politika izleyerek Libya’ya müdahale etmesinin “kabul edilemez” olduğunu açıkladı.

Bu haber 15 Haziran 2020 - 1:24 'de eklendi.

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, “Türkiye, Libya açıklarında 7 gemi konuşlandırdı ve silah ambargosunu ihlal ediyor. Türkiye’nin Libya’ya müdahaleleri kabul ve tolere edilemez” ifadeleri kullanıldı. 

Türkiye’nin “NATO’dan faydalandığı” savunulan açıklamada, “Fransa buna izin veremez. Bu konuda NATO üyeleriyle de görüşmeler yapacağız” dendi.

Geçtiğimiz ay Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Amerikalı mevkidaşı Donald Trump ile yaptığı telefon görüşmesinde Libya konusundaki endişelerini dile getirmişti.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “Trump ve Macron, Libya’da dış müdahalelerin kötüleşmesinden duydukları endişeyi dile getirdi ve bölgede bir an önce gerginliğin azaltılması gerektiği konusunda mutabık kaldı” ifadesine yer verilmişti.

Fransız Le Monde gazetesi: ‘Türkiye ve Rusya’nın Libya’yı paylaştı’
Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Monde, “Türk-Rus vesayeti altındaki Libya” başlıklı editöryal yazısında, “Bugün Avrupalılar Orta Doğu’da yabancı iki yayılmacı gücün, Rusya ve Türkiye’nin gösterisini izliyor” ifadelerine yer verilmişti.

 Le Monde gazetesi tarafından cuma günü yayımlanan yazıda, Amerika Birleşik Devletleri’nin uzaktan baktığı, Avrupa’nınsa kendi arasında fikir birliğine varmaya çalışırken Türkiye ve Rusya’nın Libya’yı paylaştığı ifade edilmişti.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!