SON DAKİKA

Flaş İddia: Türkiye’de Maymun Çiçeği Virüsü Tespit Edildi

Sosyal medyada “Türkiye’de ilk maymun çiçeği virüsü vakası tespit edildi” paylaşımları yayılıyor. Ancak kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Türkiye’de henüz maymun çiçeği virüsü tespit edilmedi.

Bu haber 21 Mayıs 2022 - 18:27 'de eklendi. Son Güncelleme22 Mayıs 2022 - 18:57
Abone ol

Birçok ülkede tespit edilen maymun çiçeği virüsünün Türkiye’de de görüldüğü iddia edildi. Kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Türkiye’de henüz maymun çiçeği virüsü tespit edilmedi. 

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NEDİR?  

Endemik bir virüsün neden olduğu nadir hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika türü olmak üzere ikiye ayrılıyor. 

Virüsün Kongo türünün yüzde 10’a kadar ölüm riski bulunurken Batı Afrika türünün ise her 2 vakadan birinde yüzde 1 ölüm oranına sahip olduğu biliniyor.  

Genellikle hayvandan insana ve nadiren insandan insana yakın temasla bulaşan virüs, vücutta yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor. 

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

BAKANLIK’TAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanlığı, toplumda korku yaratan bu iddiaya ilişkin yalanlamada bulundu. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Ülkemizde bugüne kadar maymun çiçeği vakası görülmemiştir” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: KRTTV

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR