SON DAKİKA

Fitch’ten Türkiye’ye Kritik Uyarı: Finansal Riskler Arttı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin “Artık heterodoks politikalar var” sözlerinin ardından uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’ten uyarı geldi.

Bu haber 17 Ocak 2022 - 18:46 'de eklendi.
Abone ol

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin “Biz Ortodoks politikaları bir tarafa koyduk. Artık heterodoks politikalar var” sözlerinin ardından Türkiye için uyarıda bulundu. Banka, Türkiye’nin yüksek enflasyon ve heterodoks politikalar nedeniyle makroekonomik ve finansal istikrar risklerinin yüksek olduğunu bildirdi.

Türkiye’nin kamu borcunun benzerlerine göre düşük olmasına rağmen borçlanma maliyetinin hızlı bir şekilde arttığına işaret eden Fitch, değerlendirmesinde “Yüksek enflasyon ve kurdaki değer kaybına karşı uygulanan mali politikalar kamu maliyesini kurdaki dalgalanmalara karşı daha hassas hale getiriyor ve makroekonomik oynaklığı artırıyor” ifadelerine yer verdi.

“ÇÖZÜM ÜRETMİYOR”

Artan enflasyon ve heterodoks politikaların makroekonomik ve finansal riskleri artırdığını belirten Fitch aynı zamanda, enflasyon ve kurdaki değer kaybının etkisini sınırlamaya çalışan mali önlemlerin Türkiye’nin kuvvetli tarafı olan kamu maliyesi üzerinde baskı oluşturabileceğine vurgu yaptı.

Alınan önlemlerin yurt içi güvendeki sert düşüşün nedenlerine çözüm üretmediğini vurgulayan Fitch, güvendeki düşüşün, negatif reel faiz oranlarının ve 2023 seçimleri öncesinde izlenebilecek ekonomi politikalarıyla ilgili belirsizliğin kurdaki değer kaybının arkasında yatan nedenler olduğunu bildirdi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

NEBATİ NE DEMİŞTİ?

2022’nin ilk günlerindeki MÜSİAD toplantısında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Ortodoks politikaları bir kenara koyduk, heterodoks politikalar var” demişti.

Heterodoks iktisat, bir parçası olarak neoklasik veya diğer ortodoks ekonomiyi içerebilen çeşitli ekonomik okulları ve metodolojileri dikkate almak anlamına geliyor.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Parlamento Haber | Korku yok!