SON DAKİKA

‘Fıstık’ gibi direniş!

Muğla Gökgedik’te maden için fıstık çamları kesilmek isteniyor. Ağaçların kesilmesine karşı direnen köylülerden Atabay, “Tek

Bu haber 16 Eylül 2017 - 13:54 'de eklendi ve 91 kez görüntülendi.

UĞUR ŞAHİN – [email protected]

Muğla’nın Yatağan ilçesine bağlı Gökgedik köyünde, yurttaşların tek geçim kaynağı olan fıstık çamları, cam ve seramik sanayisinde hammadde olarak kullanılan felspat madenciliği için kesilmek isteniyor. Global Holding bünyesindeki Straton Madencilik firması, bölgede 4 yıldır felspat madeni çıkarıyor. Son olarak firma 640 kişinin yaşadığı köye, 150 metre uzaklıkta yeni bir maden ocak açmak için girişimler başlattı. Bunun içinde 400 adet fıstık çamını kesilmek üzere işaretlendi. Ancak köylüler, 300-400 yıllık ağaçların kesilmesini engelledi. Yatağan Kaymakam Hayrettin Çiçek, CHP’li Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri önceki gün Gökgedik’e gelerek maden ocağında incelemelerde bulundu. Bu sırada köylülerle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri arasında tartışma çıktı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri, köylülere maden aranacak yerin 25 hektardan az olması nedeniyle ‘ÇED raporuna gerek olmadığını’ ve Orman Bölge Müdürlüğü’nün arazisi içindeki faaliyete müdahale etmeyeceklerini bildirdi.

Köylüleri aç susuz bırakmak istiyorlar

BirGün’e konuşan köylülerden Yüksel Atabay, çamfıstığının tek geçim kaynağı olduğunu ifade ediyor ve “Kırsal kesimde dar gelirli olarak zor geçiniyoruz. Bizi aç susuz bırakmak istiyorlar” diyor. Atabay, şöyle devam ediyor: “Biz köylüyüz ama burada hayvancılık yapamıyoruz. Biz bu madenin tozundan da zarar görüyoruz, sabaha kadar çalışma yapıyorlar. Evimin 20 metre yakınına kadar geldiler. Çam fıstığının yıllık geliri var. Ama ben bu çam fıstığını 70 yaşıma kadar kullanacağım. Ağaçlar elimizden gidince ne yapacağız? Çalışma fırsatı bulmayacağız, biz köylüler zor durumdayız. Daha da zor duruma sokmak istiyorlar.”
Mustafa Gülbay ise, “Yaşam istiyoruz, maden istemiyoruz” diyerek başlıyor sözlerine. Maden tesisinin kurulduğu takdirde köyde yaşamayacaklarının altını çizen Gülbay, “Halihazırdaki tesis nedeniyle zor durumdayız. Madenin tozundan dolayı çamaşır bile asamıyoruz. Ağaçların kesimine karşıyız” diye konuşuyor.

Sudan çıkmış balığa döneriz

Eski adı Leyne olan ve Gökgedik’e 5 kilometre uzaklıktaki bulunan Turgut Köyü de termik santral tehdidi altında. Yatağan Termik Santralı’nın maden sahası sınırı, Turgut Köyü’nün sınırına dayandı. Aynı santral nedeniyle 4 bin 500 yıllık tarihi geçmişe sahip Yeşilbağcılar köyü taşınmak zorunda kalmıştı. Yeni maden genişlemesi için ise Turgut’un alt tarafındaki 93 parsel zeytinliğe istimlak kararı bir buçuk ay önce çıkarıldı. Bu zeytinliklerin altından ise köyün içme suyunu sağlayan artezyen kaynağı geçiyor. Bu da köyün içme suyunun da risk altında olduğu anlamına geliyor. Turgut köyünde de Gökgedik de olduğu gibi bir direniş var. Mücadelenin önde gelen isimlerinden 60 yaşındaki Tayyibe Demirel, “Biz istemedikten sonra, yaşam alanlarımızı kimse alamaz” diyor. Demirel, şöyle devam ediyor: “Tarlamın yanına gelmelerine neredeyse 50 metre kaldı. Dava süreçlerini başlatıyoruz. Mücadelemizde köylülerle birlikteyiz. Köyümüz elden çıktıktan sonra biz ne oluruz? Sudan çıkmış balığa döneriz. Duramayız büyük şehirlerde. “
Turgut Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Kazım Erol ise şöyle konuşuyor: Gökgedik ile yan yana köyümüz. Şirket zeytinliklerimizin sınırına dayandı. Vatandaşa yerlerini sattırabilmek için, şöyle bir yöntem izliyorlar: Yerlerinizi bizim biçtiğimiz değer üzerinden satmazsanız, kamulaştırma çıkartır, değerinin çok altında satılmış olur. Böylece panik havası yaratıyorlar. Köylüler zeytinliklerini, satmak istemiyor.”

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Get it on Google Play