SON DAKİKA

‘FETÖ’ye verdiğini yurttaşa niye vermedin’

Erdoğan’ın yurttaşın gündemine uzak olmakla suçlayan CHP Lideri: FETÖ’ye her istediklerini verdiler. Bu ülkenin çiftçisine,

Bu haber 15 Eylül 2017 - 8:53 'de eklendi ve 94 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Lideri Erdoğan’ı yurttaşların gündemine uzak olmakla eleştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Vatandaş, üreticiler ‘geçinemiyoruz, borç batağındayız. Sorunumuzu çözün’ diyor. Ama vatandaşın gündemi ayrı, Erdoğan’ın gündemi ayrı” dedi. Erdoğan’ın “Ne istediniz de vermedik” sözlerini de hatırlatan Kılıçdaroğlu, “FETÖ’ye her istediklerini verdiler. İyi de bu ülkenin çiftçisine, emeklisine, taşeron işçisine, işsizine niye vermedin?” diye sordu.

Balıkesir’de Tarım Çalıştayı’nda üreticilerle buluşan Kılıçdaroğlu, Balıkesir’den yol çıkarak ülke genelindeki politikalarını eleştirdi.

Üretici borç batağında
Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı; “Balıkesirli kardeşlerimizin yüzde 30’u kırsalda yaşıyor. Çalışıyor, üretiyor, alınteri döküyor. Beyaz et üretiminin yüzde 20’sini, yumurta üretiminin yüzde 10’unu, yem üretiminin yüzde 14’ünü Balıkesir gerçekleştiriyor. Süt üretiminde Türkiye ikincisi, kırmızı ette de Türkiye üçüncüsü. Bu nedenle Balıkesir ‘tarımın başkenti’ söylemini hak eden kentlerimizden birisi. Üreticilerle bir araya geldik ve onların sorunlarını dinledik. Onlar üretiyorlar ama ürettiklerini hak ettiği fiyattan satamıyorlar, dertliler. Üreticilerin borç batağı içinde olduğunu hemen hemen her üretici söyledi. ‘Kapıdaki traktör, ahırdaki inek bize ait değil, bankaya ait. Biz çalışıyoruz, başkaları kazanıyor’ diyorlar. ‘Dünyanın en pahalı mazotunu alıyoruz, ilaç, gübre pahalı, elektrik, her şey çok pahalı, ama sattığımız ürünün karşılığını alamıyoruz’ dediler. Üreticileri dinlemek gerekiyor.”

Türkiye konuşuyor, hükümet susuyor
Sorunun sadece Balıkesir ile sınırlı olmadığını vurgulayan CHP Lideri, “Samsun’dan gelen bir arkadaşımız vardı. O yine kendi bölgesindeki sorunları dile getirdi. Fındık üreticisinin sorunları var. Bütün Türkiye konuşuyor. Ama sadece konuşmayan hükümetin kendisi. Bu kadar dert varken bu dertlerin üstü örtülmek isteniyor. Vatandaşın gündemi ayrı, Erdoğan’ın gündemi ayrı. Fındık üreticisinin gündemi ayrı, Erdoğan’ın gündemi ayrı. Beyaz et üreticisinin, buğday üreticisinin gündemi ayrı, Erdoğan’ın gündemi ayrı. Onlar ‘Geçinemiyoruz, borç batağındayız. Aman sorunumuzu çözün’ diyorlar” diye konuştu.

Korktuğun kişiyim
Erdoğan’ın toplumu yoğun gündeminden koparmak amacıyla sadece kendisiyle ilgilendiğini savunan Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti; “Türkiye’nin gerçek sorunlarını konuşamıyoruz ve tartışamıyoruz. Sorduğu ilk soru ‘Sen kimsin?’ Diyorum Türkiye’de dört yılda terörü bitireceğim. Bitirmediğim takdirde siyaseti tümüyle bırakacağım. Bu kadar açık, bu kadar net söylüyorum. Erdoğan dönüp diyor ki: ‘Ey Kılıçdaroğlu kimsin sen?’ Söyleyeyim Sayın Erdoğan ben senin televizyona çıkmaktan korktuğun kişiyim.”

Teröre destekle suçladı
CHP Lideri ayrıca “Bu milletin başına PKK’yı IŞİD’i, FETÖ’yü kim musallat etti? Rahmetli Ecevit’ten iktidarı devraldığınızda PKK, IŞİD, FETÖ yoktu. Bunları sen besledin, sen büyüttün” sözleriyle Erdoğan’a seslendi.

Kılıçdaroğlu, “Sana çok açık ve net bir soru daha soruyorum Sayın Erdoğan; ‘Terör örgütlerine yardım ve yataklık yaptın mı yapmadın mı?’ Yaptığını gayet iyi biliyorum. Ver beni mahkemeye. Niye vermiyorsun mahkemeye? Senin mahkemelerinde yargılanacağız üstelik. Senin hâkimlerinin önünde yargılanacağız. Belgeleri tek tek o hâkimin önüne koyacağım. Hâkim dahi kıpırdayamayacak. Cesaretin varsa gel kardeşim. Öyle uluorta bağırmanın hiçbir anlamı yok. Milletin gündemini konuşalım” dedi.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Get it on Google Play