SON DAKİKA

FETÖ’nün ByLock’taki ‘La Casa de Papel’ Yöntemi Deşifre Edildi

Dışişleri’nde aktif görevde olan A.U.’yu takibe alan Ankara Başsavcılığı, ByLock’ta “Pazarlamacılar” adıyla grup kuran 54 kişiye ulaştı.

Bu haber 17 Kasım 2021 - 15:33 'de eklendi.
Abone ol

Dışişleri’nde aktif görevde olan A.U.’yu takibe alan Ankara Başsavcılığı, ByLock’ta “Pazarlamacılar” adıyla grup kuran 54 kişiye ulaştı. “La Casa de Papel” dizisindeki karakterler gibi rumuz olarak “ülke başkentlerini” tercih eden bu kişilerin, Türkiye’nin dış temsilciliklerinde görevli müsteşar ve ataşeler oldukları ortaya çıktı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında 1 ByLock kullanıcısından yola çıkılarak, Dışişleri Bakanlığı’nda üst düzey görevli 53 örgüt mensubu ve 1 mahrem imam deşifre edildi. Emniyette oluşturulan ByLock Çalışma Grubu yaptığı analizde “429945” ID numaralı hattın A.U.’ya ait olduğunu belirledi. Dışişleri’nde aktif görevde olan A.U.’nun, 54 kişilik “Pazarlamacılar” isimli ByLock grubuna üye olduğu ortaya çıkarıldı.

LA CASA DE PAPEL’DEKİ GİBİ

Yeni Şafak’ta yer alan habere göre, gruptakilerin kimliklerinin deşifresine odaklanan uzmanlar, ByLock profil ve yazışma içeriklerine yoğunlaştı. Kullanıcıların tamamına yakınının, “La Casa de Papel” dizisindeki karakterler gibi rumuz olarak “ülke başkentleri” ya da “başkentlerinden sonra en çok meşhur şehrin ismini” tercih ettiği belirlendi. ByLock analiz uzmanları, bu kullanıcıların Türkiye’nin büyükelçilik ve konsolosluk gibi dış temsilciliklerinde görev alan kişiler olabileceği üzerinde durdu.

MÜSTEŞAR VE ATAŞELER VAR

Elde edilen bilgiler doğrultusunda Dışişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü ile koordineli çalışma yapıldı. Kısa süre sonra “Pazarlamacılar” grubundaki ByLock kullanıcıları arasında “daimi temsilcilik müsteşarı”, “ataşe”, “başkatip” ve “katip” gibi meslek grubundan kişilerin yer aldığı ortaya çıktı. Ankara merkezli operasyonlarda yakalanan ByLock’çular hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan işlem yapıldı.

SON HALİ ORTAYA ÇIKTI

Öte yandan, ABD’de yaşadığı öne sürülen FETÖ üyesi Gülşah Çavuşoğlu, FETÖ terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen’in son halini sosyal medyada paylaştı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Çavuşoğlu, Gülen’in bahçede otururken çekilmiş bir karesini paylaştı. Karede, Gülen’in güneşli bir günde, bahçede oturduğu ve kahve içtiği görülüyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!