FAYDASIZ VEKİLDEN FAYDASIZ AÇIKLAMALAR

FAYDASIZ VEKİLDEN FAYDASIZ AÇIKLAMALAR
Yayınlama: 22.07.2017
3
A+
A-

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 20 Ocak 2017 tarihinde gerçekleşen Anayasa Görüşmeleri sırasında Genel Kurul’dan “@yelizadeley – Yeliz Adaley” kadın ismi ile yayın yapmasıyla gündeme gelen AKP Mİlletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, eğitimdeki yeni müfredattaki “cihat” konusuna ilişkin olarak açıklama yaptı.

Çamlı, “Eğitim Bakanlığımız çok isabetli bir karar vermiş. Namaz dinin direğiyse, cihat çadırdır. Direksiz çadır bir işe yaramaz. Cihat bilmeyen çocuğa matematik öğretmenin faydası yok” dedi.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi müfredat taslağına göre, 9.’uncu sınıflarda “İslam Dininde Temel İbadetler” başlığı altında, namaz, oruç, zekât ve haccın yanı sıra “cihat” konusu da işlenecek.

6’ncı sınıfta da cihat kavramı öğrencilere anlatılacak. Askıya çıkarılan taslakla ilgili görüşler, 31 Temmuz’a kadar Milli Eğitim Bakanlığı’na iletilebilecek.

Taslağa göre, cihat kavramı, anlam genişliği göz önünde bulundurularak savaşla sınırlandırılmadan tüm boyutlarıyla işlenecek ve günümüzde bu kavramın istismar edildiği belirtilecek.

Cihat kavramının temel ibadet olarak belirtilmesi ise tartışma konusu oldu.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı