SON DAKİKA

ETİYOPYA’DA 157 KİŞİYİ TAŞIYAN YOLCU UÇAĞI DÜŞTÜ

Etiyopya Hava Yolları şirketine ait Boeing 737 tipi bir yolcu uçağının, içindeki 149 yolcu ve sekiz mürettebat ile başkent Addis Ababa’dan kalktıktan kısa bir süre sonra düştüğü belirtildi.

Bu haber 10 Mart 2019 - 13:21 'de eklendi.

Etiyopya Hava Yolları şirketinden ismini vermek istemeyen bir kaynak Reuters haber ajansına açıklamasında, Kenya’nın başkenti Nairobi’ye gitmek üzere Addis Ababa’dan havalanan uçağın yerel saatle 08.44’te düştüğünü söyledi.

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed yaptığı Twitter açıklamasında, uçağın düştüğünü doğruladı. Ahmed, uçakta olanların ailelerine baş sağlığı dileklerini iletti.

Etiyopya Hava Yolları’ndan daha sonra gelen bir açıkalada ise, arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü, şirketin ekiplerinin de çalışmalara yardımcı olmak için uçağın düştüğü bölgeye gönderildiği kaydedildi.

Etiyopya Hava Yolları yönetimi ayrıca, şu an için uçağın düşmesi sonucu hayatta kalanlar ya da ölenler konusunda doğrulanmış bir bilgiye sahip olmadıklarını belirtti.

Hava yolu şirketinin açıklamasında, başkent Addis Ababa’da yer alan Bole Havaalanı’ndan yerel saatle 08.38’de (TSİ ile aynı) havalanan uçakla irtibatın 08.44’te kaybedildiği bilgisine de yer verildi.Bu arada uçuşu gerçekleştiren Boeing 737-800MAX uçağının, Etiyopya havayolu şirketine dört ay önce teslim edildiği belirtiliyor.

​Daha önce ekim ayında Endonezyalı havayolu şirketi Lion Air’a ait Boeing 737-800MAX tipi bir yolcu uçağı, başkent Cakarta’dan havalanmasından 13 dakika sonra düşmüş, uçaktaki 189 kişiden hayatta kalan olmamıştı.

Etiyopya Havayolları ise Afrika’da pek çok noktaya uçuyor ve kıtadaki pek çok havayolu şirketinin sadece Afrika dışına uçması nedeniyle sık sık tercih edilen bir şirket. Ayrıca güvenli bir havayolu şirketi kabul ediliyor.

Havayolu şirketine ait uçaklardan birinin karıştığı son ölümlü kaza, 2010’da yaşanmıştı. Boeing 737-800 yolcu uçağı Lübnan’dan havalandıktan bir süre sonra bir patlama nedeniyle düşmüş, uçaktaki 83 yolcu ve yedi mürettebat hayatını kaybetmişti.iy

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!