Prof. Dr. Hasan Sözbilir

Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Kuzey Anadolu Fayı'nın 1939 Erzincan Depremi'nden bu yana batıya doğru kırılarak stresini transfer ettiğini, bundan sonraki kırılmanın Kumburgaz Segmenti üzerinde olacağının düşünüldüğünü bildirdi.
17.08.2023
Prof. Dr. Hasan Sözbilir Uyardı: Stres Birikimi Var için yorumlar kapalı
81
İzmir'in Kemalpaşa fayında 4,5 metre derinliğinde hendek açıp, inceleme yapan bilim insanları, fayın geçmişte 4 yıkıcı deprem ürettiğini tespit etti. Prof. Dr. Hasan Sözbilir, "Bu fay 24 kilometre uzunluğunda. 6.7'ye varan deprem üretebilir. Deprem olduğunda yıkıcı bir nitelik taşıyacaktır. İzmir'de 6'yı geçtikten sonra can ve mal kaybı başlıyor. Dolayısıyla bu...
25.07.2023
İzmir’deki Faya Yakın Takip! Hendek Açılıp İncelendi için yorumlar kapalı
62
Prof. Dr. Hasan Sözbilir, İzmir'de son dönemde yaşanan depremlerin 2 bin yıldır kırılmadığı belirlenen Tuzla Fayı ile ilişkili olduğunu belirterek, bu fayın yakın gelecekte kırılma olasılığının bulunduğunu söyledi.
22.06.2023
Prof. Dr. Hasan Sözbilir Uyardı: Tuzla Fayı 2 Bin Yıldır Kırılmıyor, Zorlamaya Başladı için yorumlar kapalı
8
İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, "Kahramanmaraş depremleri 7.5 üstü büyüklüğündeydi. Fakat bu depremler 11 şiddeti düzeyinde hasar yaptı" dedi.
16.02.2023
Prof. Dr. Sözbilir: Depremler 11 Şiddetinde Hasara Yol Açtı için yorumlar kapalı
13
İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi DAUM Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Kahramanmaraş depremiyle ilgili "500 yıldır stres biriktiren fay parçaları kırıldı. Bu faylar üzerinde deprem bekleniyordu" dedi.
06.02.2023
Prof. Dr. Sözbilir: 500 Yıldır Stres Biriktiren Fay Parçaları Kırıldı için yorumlar kapalı
3
İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, İzmir'deki son deprem ve artçılara ilişkin, "Buca fayı ile Kısıkköy fayı arasındaki 4 fay parçası birlikte çalışarak, bu depremlere neden oluyor. Bu bölgede biriken stres boşalıncaya kadar deprem...
16.01.2023
Prof. Dr. Sözbilir: Deprem Fırtınası Devam Edecek için yorumlar kapalı
31
İzmir'deki Dokuz Eylül Üniversitesi'nin (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Düzce depreminin ardından 5 büyüklüğünde artçı depremlerin olabileceğini kaydetti ve "Depremin büyüklüğü 5.9 ama şiddeti 8 olarak hesaplandı" dedi.
23.11.2022
Prof. Dr. Hasan Sözbilir: Düzce Depreminin Büyüklüğü 5,9, Şiddeti 8 Olarak Hesaplandı için yorumlar kapalı
30
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Balıkesir'in Karesi ilçesindeki depremlere ilişkin, bölgede 7.2 büyüklüğüne varan deprem üretecek fay parçaları bulunduğu söyledi.
05.06.2022
Prof. Dr. Sözbilir’den Korkutan Açıklama: ”Bölgede 7.2 Büyüklüğüne Varan Deprem Üretecek Fay Parçaları Bulundu” için yorumlar kapalı
11
Dokuz Eylül Üniversitesi'nde görevli Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Ege ve Akdeniz kıyıları için tehlike oluşturan fay hattı Helen Yayı'nda 100 veya 140 yıl arayla 7 büyüklüğünü aşan deprem meydana geldiğini belirterek, yakın bir gelecekte yayın harekete geçeceğine dair uyarıda bulundu.
08.10.2021
Prof. Dr. Sözbilir’den Ege ve Akdeniz için Korkutan Deprem Uyarısı! için yorumlar kapalı
11
İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, İzmir açıklarında meydana gelen ve 117 kişinin ölümüne neden olan 6.9 büyüklüğündeki depremin bölgedeki diğer fayları tetiklediğini söyledi.
06.01.2021
Prof. Dr. Sözbilir’den Korkutan Açıklama: İzmir Depremi, 6.8’lik Deprem Üretebilen Fayları Tetikledi için yorumlar kapalı
1
Deprem sırasında, denizaltında gelişen yırtılma ölçüsü ve şekli, GPS yöntemiyle Türkiye'de ilk kez tespit edildi.
05.12.2017
Türkiye’de ilk kez bir fayın yırtılma boyutu GPS ile belirlendi için yorumlar kapalı
0