Orta Asya

Doğu Afrika’yı kasıp kavuran, ardından Yemen, Umman, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Irak’a yayılan çekirgeler aylar içinde doğuya İran, Pakistan, Afganistan ve Hindistan’a ulaşmışlardı. Çekirge sürüleri şimdi de Orta Asya’yı tehdit ediyor.
09.06.2020
TÜRKMENİSTAN, ÖZBEKİSTAN, KAZAKİSTAN VE TACİKİSTAN’DA ÇEKİRGE İSTİLASI için yorumlar kapalı
24
Bayrağımız neden kırmızı-beyaz renklerden oluşuyor? Bayrağın üzerindeki ay ve yıldız neyi simgeliyor? Hilalin yanına yıldız ne zaman geldi? Bu yıldızın kaç köşesi vardı ve bu ne anlama geliyordu? Yıldızın şeklini kim, ne zaman değiştirdi? 9 Eylül Gazetesi yazarı Tarihçi Pınar Sözer, 'Türk Bayrağı’ndaki gizli kadim bilgiler'i yazdı.
15.05.2020
SÖZER: ‘TÜRK BAYRAĞI’NDA GİZLİ KADİM BİLGİLER’ için yorumlar kapalı
57
Fransa’nın Güney bölgesinde yayımlanan bölga gazetesi La Depeche de yer alan bir habere göre, her yıl 25 Aralık tarihinde İsa’nın doğumunun kutlandığı Hristiyan aleminin bayramı olan. Doğuş Bayramı, Kutsal Doğuş veya Milat Yortusu olarak da Kabul edilen Noel bayramı dolayısıyla çam ağacı süslemesinin aslında Orta Asya’da Türk kabilelerinden gelen bir...
29.12.2019
FRANSIZ GAZETESİ: ‘NOEL AĞACI SÜSLEMEK BİR TÜRK GELENEĞİDİR’ için yorumlar kapalı
23
Ünlü Fransız Türkolog Jean-Paul Roux “TÜRKLERİN TARİHİ” kitabında okurlarını 2000 yıllık tarih içinde bir yolculuğa davet ediyor. Objektif tespitler üzerinden yazılan bu kitaptan bazı bölümleri paylaşmak yararlı olacaktır. “… Kuzey ormanlarından çıkıp geldiler, cesur, dağınık, marifetli ve henüz yolun başındaydılar. Önce bozkıra, sonra Çin içlerine ve sonra da sonu başı...
15.08.2019
TÜRKLERİN TARİHİ için yorumlar kapalı
1
Kazakistan’ın başkenti Nursultan’ın 28-30 Haziran tarihlerinde ev sahipliği yapacağı Kóshpendiler Álemi Dördüncü Uluslararası Göçebe Kültürü Festivali’ne Türkiye’den bir ekip katılacak.
22.06.2019
KAZAKİSTAN’DA DÜZENLENEN GÖÇEBE KÜLTÜRÜ FESTİVALİNE TÜRKİYE’DEN DE KATILIM SAĞLANACAK için yorumlar kapalı
3
Rusya Ulusal Muhafızlar Birliği (Rosgvardiya) Başkanı Viktor Zolotov, Sputnik’e verdiği röportajda Rosgvardiya’nın uluslararası işbirliği amaçlarını, Avrupa ve Asya ülkeleri ile yapılan temaslar ve Türkiye ziyaretinde edinilen sonuçlarını anlattı.
22.05.2019
‘HERKESLE İŞBİRLİĞİNE AÇIĞIZ’ için yorumlar kapalı
0
Kazakistan güvenlik, barışı koruma, ekonomi ve kültürel konularda da uluslararası bir merkez olma hedefini yerine getirmeye çalışıyor.
17.12.2018
TÜRK DÜNYASININ ATAYURDU KAZAKİSTAN GÜNEŞ GİBİ PARLIYOR için yorumlar kapalı
1