SON DAKİKA

ERGENEKON’UN SAVCISIYIM DEMİŞTİ. YARGI BÖYLE BİR ÖRGÜT YOK DEDİ

Yargıtay’ın bozma kararının ardından yeniden görülmeye başlanan 235 sanıklı Ergenekon davasında mütalaasını açıklayan savcı, “Ergenekon Silahlı Terör Örgütü’nün varlığı kanıtlanamadı” dedi ve sanıklara terör suçundan ceza verilmemesini istedi.

Bu haber 30 Kasım 2018 - 18:19 'de eklendi.
Abone ol
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Daha önce verilen beraat, görevsizlik ve düşme kararları sonrasında 235 sanık yönünden devam eden Ergenekon davasında mütalaasını açıklayan savcılık ‘örgütün’ varlığı ispat edilemediği gerekçesiyle tüm sanıklar hakkında terör suçundan ceza verilmemesini talep etti.

İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, Cumhuriyet savcısı davaya ilişkin esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.Mütalaada, ‘Ergenekon Silahlı Terör Örgütü’nün varlığının kesin ve inandırıcı delillerle kanıtlanamadığı belirtilerek, “Bu nedenle varlığı kanıtlanamayan örgütün liderliği, üyeliği ve örgüt adına suç işlenmesinin de söz konusu edilemeyeceği anlaşılmıştır. Bu haliyle iş bu dava kapsamında kovuşturmaya konu edilen, Ergenekon adlı bir terör örgütünün varlığı ispat edilememiştir” denildi.

DANIŞTAY SANIĞI ARSLAN HAKKINDA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTEMİ

Mütalaada, Danıştay dosyası sanığı Alparslan Arslan’ın da aralarında bulunduğu 4 sanık hakkında ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, diğer 2 sanığın da ‘örgüt üyeliği’ suçundan hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Danıştay saldırısı eylemi haricinde yargılanan 227 sanıktan 26’sının çeşitli suçlardan hapisle cezalandırılması istenen mütalaada, sanık Mahmut Güzel hakkında karar verilmesine yer olmadığı, sanık Murat Aplak hakkında da suç duyurusunda bulunulması öngörüldü.

Atatürk'ün Katilleri

Mütalaada, 199 sanığın ise tüm suçlardan beraatına veya zaman aşımı ve ölüm nedeniyle davaların düşürülmesine karar verilmesi istendi.

Mütalaanın mahkemeye sunulmasının ardından, sanık ve avukatları beyanda bulunmak için süre istedi. Mahkeme heyeti, sanık ve avukatlara mütalaaya karşı beyanda bulunmak üzere süre vererek duruşmayı erteledi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Parlamento Haber | Korku yok!