SON DAKİKA

‘Erdoğan’ın Kiev ziyaretinin amacı, ilişkileri nezaketle dondurmak’

Sputnik’e konuşan İşenko, “Görüşüme göre burada, bir zamanlar oluşturulan ve o zamanlar gerekli görünen ama şimdi artık ihtiyaç duyulmayan ama buna rağmen çöpe atılamayacak ikili ilişkiler mekanizmaları kullanılıyor.

Bu haber 10 Ekim 2017 - 11:28 'de eklendi.

Sputnik’e konuşan İşenko, “Görüşüme göre burada, bir zamanlar oluşturulan ve o zamanlar gerekli görünen ama şimdi artık ihtiyaç duyulmayan ama buna rağmen çöpe atılamayacak ikili ilişkiler mekanizmaları kullanılıyor. Bir dönem Türkiye-Ukrayna Stratejik Konseyi kurulmuştu. Yani bu konseyin zaman zaman toplanması gerekiyor. Türkiye-Ukrayna ekonomik partnerliğin söz konusu olmadığı ortada, çünkü ticaret ve partnerlik yapılacak bir şey yok. Türkiye ve Ukrayna’nın ciddi siyasi partnerliği de olamayacağı açık, zira tamamen farklı yaklaşımlara sahipler. Bir zamanlar Ukrayna ve Türkiye’nin oldukça yakın işbirliği olduğu Kırım Tatarları konusunda da aynı. Halihazırda Kırım Tatarları, Rus Kırım’ında yaşıyor. Ukrayna’da kalanlar ise halkı temsil etmeyen siyasetçiler. Ama Türkiye yine de bu konuyu konuşmak zorunda, en azından yavaş yavaş bu işbirliğinden çıkabilmek için. Bu yüzden bu ziyaret, bir zamanlar çalışan mekanizmaları durdurma, belki de dondurma amacını taşıyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin neden Ukrayna’yla ikili işbirliği mekanizmasını dondurmaya ilgi duyduğunun nedenlerini değerlendiren İşenko, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu mekanizmalar 5, 10, 15 yıl önce, durumun tamamen farklı olduğu zamanlar oluşturuldu. Türkiye Ukrayna’ya tamamen farklı gözle bakıyordu. Bölgede durum tamamen farklıydı. Halihazırda bu mekanizmalar çalışmıyor, ilgi çekmediği açık. Ancak 5, 10, 15 yıl sonra ne olacağı bilinmiyor. Bu yüzden Erdoğan’ın işi, bu mekanizmaları titiz ve nezaketle dondurmak. Eğer sonra yine buna ihtiyaç duyulursa Erdoğan veya haleflerinden biri bu ilişkileri tekrar çözer. Gerekmezse de kusura bakmasınlar”.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!