SON DAKİKA

ERDOĞAN’IN DAVA AÇTIĞI ŞEHİT ANNESİ PAKİZE ANA BERAAT ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatları Şehit Anaları Derneği Başkanı Pakize Akbaba hakkındaki şikayetinden vazgeçtiklerini mahkeme heyetine bildirdi. Mahkeme, Pakize Ana’nın beraatine karar verdi.

Bu haber 07 Kasım 2019 - 16:36 'de eklendi.
Abone ol

2017 yılında yaptığı bir konuşma nedeniyle Cumhurbaşkanı’na hakaret suçlamasıyla hakkında 4 yıl hapis istemiyle dava açılan Şehit Anaları Derneği Başkanı Pakize Akbaba, bugün hakim karşısına çıktı.

“Herkesin bildiği şeyleri bir şehit annesi olarak dile getirdim”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a asla hakaret etmediğini belirten Akbaba, “Kadınlara yönelik bir etkinlikte kürsüye çıkıp konuştum. Herkesin bildiği şeyleri bir şehit annesi olarak dile getirdim. Yanlış bir şey konuşmadım. Bir şehit annesinin öğrenmek istediği konuları sordum. Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraat istiyorum” diye konuştu.

Akbaba hakime, “Oğlunuz şehit olduktan sonra ne sıkıntılar yaşadınız? Kanun ne kadar sizin yanınızdaydı? Bunları sormanızı bekliyordum. Teşekkür ederim” dedi.

“Erdoğan’ın avukatı şikayetten vazgeçtiklerini mahkeme heyetine bildirdi”

Akbaba’nın avukatı, müşteki avukatına, “Sayın Recep Tayyip Erdoğan davaya devam etmek istiyor mu?” diye sordu. Erdoğan’ın avukatı ise “Evet, davaya katılımımız devam edecek” cevabını verdi.

Duruşmaya daha sonra Erdoğan’ın diğer avukatı geldi. İkinci avukatın gelmesinin ardından Erdoğan’ın avukatları Şehit Anaları Derneği Başkanı Akbaba hakkındaki şikayetten vazgeçtiklerini mahkeme heyetine bildirdi. Mahkeme, suçun unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle Akbaba’nın beraatine karar verdi.

Akşener, Akbaba’yı kapıda karşıladı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Genel Başkan Yardımcıları Berna Sukas, Şenol Sunat, Tuğba Vural Çokal ile İYİ Parti milletvekilleri Ümit Özdağ, Ayhan Erel, Feridun Bahşi ve Yasin Öztürk de duruşmayı takip etmek için Ankara Adliyesi’ne geldi. CHPGenel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile Ali Türkşen de, Pakize Akbaba’ya destek için adliyeye gelenler arasında yer aldı.

​İYİ Parti lideri Meral Akşener, Akbaba’yı mahkeme salonunun kapısında karşıladı. Akbaba’ya sarılan Akşener, kendisinin yanında olduklarını söyledi.

“Bir şehit annesine mahkeme açılmaz”

Ankara Adliyesi önünde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, şehit annesine dava açılmasını şiddetle kınadığını söyleyen Akşener, “Pakize Akbaba’yı uzun yıllardır tanırım. Şehit annelerinin, babalarının, eşlerinin, çocuklarının biz siyasilere çok şey söyleme hakları vardır. Dolayısıyla Pakize ablanın bugün burada yargılanmasını şiddetle kınıyorum. Bir şehit annesine mahkeme açılmaz” diye konuştu.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

DURUŞMANIN ARDINDAN AÇIKLAMA

Duruşmanın ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile Pakize Akbaba açıklamalarda bulundu.

Ağbaba, “Bir utanç davası bu. Bir şehit annesini yapmış olduğu konuşmadan dolayı, Pakize anneyi bugün adliye koridorlarında süründürdüler. Bu utanç onlara yetti. Sehven şikâyetçi olduklarını söyleyerek davadan vazgeçtiler. Ama Cumhurbaşkanı’na eleştiri yüzünden yirmi binin üzerinde insan yargılanıyor. Pakize anneden bir rövanş alınmaya çalışıldı. Toplumun tepkisinin ardından sehven şikâyetçi olduklarını belirterek davadan vazgeçildi.” dedi.

Pakize Akbaba ise şunları kaydetti: “Dünyada hiç görülmeyen bir dava. Türkiye Cumhuriyeti adına utanıyorum. Şehit anası evladını vermiş. Evlat hasretiyle dört duvar arası zindan olmuş. Dava açılıyor. Neymiş efendim hakaret etmişim. Hakaret etmek bana yakışmaz. Ben o kişiliği taşımıyorum. Siz bebek katili Öcalan’ın mektubunu okudunuz, yerli ve milli dediniz. 74 şehidin katilini TRT’ye çıkardınız. Ben burada nasıl susacağım soruyorum kamuoyuna. Bir şehit anası olarak, halen vatan için çalışıyorum. Bundan sonra da konuşacağım, daha çok konuşacağım. Pakize ana susarsa Türkiye susar. Unvanım Pakize ana oldu. Adımız vatan soyadımız şehit oldu. Şimdi yüce Türk milleti Pakize Ana Türkiye’dir diyor. Türkiye susar mı, size soruyorum. Boynumu mu bükeyim. Yalakalık mı yapayım bazı sanatçılar gibi. Ben şehit anasıyım, ben cumhuriyet kadınıyım. Ben Atatürk’ün izinden giden anayım.”

Pakize Akbaba beraat haberini sosyal medya hesabından şöyle verdi

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!