SON DAKİKA

ERDOĞAN’IN DANIŞMANLIĞINA ATADIĞI HAMZA CEBECİ’NİN GEÇMİŞİNE İLİŞKİN DİKKAT ÇEKEN DETAYLAR…

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığına atadığı Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci’nin ‘talancı müteahhit’ nitelendirmesiyle haberlere konu olduğu ortaya çıktı.

Bu haber 10 Mayıs 2020 - 16:10 'de eklendi.
Abone ol

Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci, Cumhurbaşkanı Danışmanlığına atandı. AKP’nin kuruluşunda da yer alan Hamza Cebeci’nin Cumhurbaşkanı Danışmanlığına atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Odatv’de yer alan habere göre, Hamza Cebeci hakkında geçmişte yer alan haber ve yazılar ise oldukça ilginç.

DEPREMİN SİMGE İSMİYDİ

17 Ağustos Marmara depreminin ardından tam 87 gün sonra 12 Kasım 1999’da gerçekleşen 7,2 büyüklüğündeki Düzce depreminde 710 kişi hayatını kaybederken 2 bin 678 kişi de yaralanmıştı. Bu depremde yıkılan onlarca binalardan biri olan Işık Apartmanı’nın müteahhidi ise bugün Cumhurbaşkanı Danışmanlığına atanan Hamza Cebeci’ydi. Cebeci daha sonra Düzce Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Tehlike doğuracak şekilde bina yaparak ölüme sebebiyet vermek” suçundan yargılandı.

Hükümete yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesi, 1999’da Al Balcı ve Murat Kaya imzalı haberinde, Hamza Cebeci’nin “talancı müteahhit” olarak tanındığı söyleniyor.

Öte yandan Cebeci’nin o dönem İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Tayyip Erdoğan’ın yakın arkadaşı olduğu ve ailecek görüştüğü ifade ediliyor. Ayrıca Cebeci’nin, Üsküdar’daki Cebeci konaklarından trilyonlar kazanmasıyla ve Erdoğan’ın İBB Başkanı olduğu dönemde, Boğaz manzaralı 7 dönüm araziyi dönemin parasıyla 40 milyar liraya alması ile gündeme geldiği belirtiliyor.

Düzce’de kat karşılığı aldığı bir arsaya 5 katlı apartman yaptırdığı, Her katında 4 daire bulunan apartmanın kendisine düşen dairelerine annesini ve kardeşlerini yerleştirdiği belirtiliyor.

O dönemin Sabah haberi depremde yaşananları ve Hamza Cebeci’yi şöyle anlatmış:

“17 Ağustos depreminde Işık Apartmanı yıkılmadı, ancak İmar ve İskan Müdürlüğü’nden gelen uzmanlar, yüzde 60 hasar raporu verdi. Kiracılar, daireleri boşaltmaya başladılar.

Ancak Cebeci, boşalan apartmanı kısa sürede tamir ettirerek yeniden kiraya vermek için harekete geçti. Binanın sağlam olduğuna inandırmak için de annesi Havva Cebeci ile kardeşleri Hakan, Hüseyin ve Muhsin Cebeci’yi de binaya yerleştirdi. Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde okuyan 8 öğrenci, öğrenci yurdunun hasar görmesi üzerine kalmak için kendilerine Cebeci’nin ucuza kiraya verdiği yüzde 60 hasarlı Işık Apartmanı’nı seçtiler.

Merkez üssü Düzce olan 12 Kasım depreminde, Işık Apartmanı bu sefer enkaz haline geldi; Cebeci Ailesi ile 8 üniversite öğrencisine mezar oldu. Hamza Cebeci’nin kardeşi Hüseyin Cebeci’nin eşi Sefa Cebeci enkazın altından 105 saat sonra sağ kurtarıldı, kolu ameliyatla kesildi.”

Hükümete yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesi, 1999’da Al Balcı ve Murat Kaya imzalı haberinde, Hamza Cebeci’nin “talancı müteahhit” olarak tanındığı söyleniyor.

Hükümete yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesi, 1999’da Al Balcı ve Murat Kaya imzalı haberinde, Hamza Cebeci’nin “talancı müteahhit” olarak tanındığı söyleniyor.

YANDAŞ İSİM DE ELEŞTİRMİŞ

Günboyu gazetesinden Uğur Can Biçer ise, Sabah yazarı Mahmut Övür’ün de Hamza Cebeci’yi eleştiren bir yazı kaleme aldığını belirtti.

Biçer’in haberine göre, Övür, “Olmaz böyle şey” adlı yazısında hem Hamza Cebeci’yi hem de ortağı AKP milletvekili Fahri Çakır’ı eleştiren bir yazı yazdı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Övür’ün yazısında, “Hamza Cebeci’nin o zamanki ortağı Fahri Çakır şimdi ne yapıyor? Sakın şaşırmayın, o da Meclis’te Düzce Milletvekili olarak görev yapıyor. Çakır da Cebeci gibi Düzce Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Tehlike doğuracak şekilde bina yaparak ölüme sebebiyet vermek’ suçundan yargılandı. Davanın devam ettiği dönemde Fahri Çakır milletvekili seçildiği için ‘dokunulmazlık zırhı’ kazandı. Şimdi biri milletvekili, öteki İmar Komisyon Üyesi olarak hayatlarını sürdürüyor. Bize de ‘sözün bittiği yer burası’ demek kalıyor” dediği görüldü.

AYRICA HAMZA CEBECİ ESKİ REFAH PARTİLİ

1953 Düzce Gümüşova doğumlu Hamza Cebeci, 80’li yıllarda Almanya’da Avrupa İslamcı Gençlik Teşkilatı başkanlığı yaptı, Avrupa Milli Görüş Teşkilatı’nda (AMGT) Hac organizesini yürüttü.

1987’de Refah Partisi Bolu milletvekili adayı olan Cebeci, AKP’nin kuruluşunda da görev aldı.

Cebeci’nin yürüttüğü bazı görevler: 2004 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyesi, 2004 Üsküdar Belediye Meclisi Birinci Vekilliği, Üsküdar Belediye İmar Komisyonu Başkanlığı, Üsküdar Kent Konseyi Başkanlığı, İBB İmar Komisyonu Raportörlüğü, İBB AB Dış İlişkiler Komisyonu Başkanlığı, 2008-2009 yılı İBB Kültür Başkenti Danışma Kurulu üyeliği, 2013 Adım Grubu İş Adamları Başkanlığı, 2012 Darülaceze İdare Meclisi üyeliği, İBB AB Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı, 2010 Uluslararası Vuslat Derneği – Vuslat Platformu Başkanı, 2015’ten bu yana Darülaceze Başkanlığı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!