SON DAKİKA

ERDOĞAN’I SİNİRLENDİRMENİN BEDELİ VAR

Bu haber 25 Temmuz 2017 - 9:04 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

İngiliz Times gazetesi, Cumhuriyet davasının dün başlamasının ardından bugün başyazılarından birini Türkiye’ye ayırdı. ‘Türkiye sanık sandalyesinde’ başlıklı yazıda Batı’ya, ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın basını susturma girişimlerine karşı sesini yükseltme’ çağrısı yapıldı.

Sputnik’teki haberde, Times’ın başyazısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yıllar önce söylediği bir cümleyle başlıyor:

“Demokrasi bir tramvaydır, gittiğimiz yere kadar gider, orada ineriz.”

Times’a göre Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün itibarıyla bu yerin hangi nokta olduğu konusunda derin bir şekilde düşünmeli.

‘ERDOĞAN, TÜRKİYE’Yİ KARGAŞAYA SÜRÜKLEDİ’

BBC Türkçe’nin haberine göre, Times, Erdoğan’ı ‘demokratik standartları otoriter bir anlayışla hor görmekle’ suçluyor. Onun geçtiğimiz yılki başarısız darbe girişimi sonrası Türkiye’yi kargaşaya sürüklediğini de ekliyor.

Makalede, “İstanbul’da dün başlayan dava, gazetecilerin Sayın Erdoğan’ın eleştirel sesleri aceleyle bastırmasının ilk kurbanı olduklarını gösteriyor”deniyor.

Times, medya uzmanlarının Türkiye’de 177 kadar gazetecinin cezaevinde olduklarını hesapladıklarını belirtiyor. Bu rakamın, Çin ve Mısır cezaevlerindeki gazetecilerin toplam sayısından fazla olduğunun altını çizerek…

Atatürk'ün Katilleri

Times’a göre Cumhuriyet gazetesi davasının sanıklarının da görünen esas suçları, Kürt hakları hakkında yazmak ve Fethullah Gülen’in takipçileri olmak değil, ‘buluttan nem kapan’ bir cumhurbaşkanını incitmek.

‘ERDOĞAN, ARAŞTIRMACI GAZETECİLİĞİN SUÇ OLMADIĞINI BİLMELİ’

Times’taki başyazı şu satırlarla noktalanıyor:

‘MEZARLIĞIN İSTİKRARI’

“Türkiye’nin iş dünyasına açık olduğu mesajı, gazetecilere kapalı olduğu gerçeğini maskeliyor. Eleştirel seslerin susturulmasına dayalı bir anlayışa dayandığı sürece, Sayın Erdoğan ile uzun vadeli bir ilişki yürütülemez. Bu, mezarlığın istikrarıdır. Almanya, Türkiye’nin iyi niyetine diğer Avrupa Birliği ülkelerinin çoğundan daha fazla bağımlı. Zira Sayın Erdoğan, Suriyeli mültecilerin denize açılmalarına izin vermiyor, onları Türkiye’nin kamplarında tutuyor. Buna karşın Almanya Başbakanı Angela Merkel, hem Alman hem de Türk vatandaşı bir gazetecinin (Deniz Yücel) tutuklanmasını yüksek sesle protesto etti. Merkel hükümeti, Alman turistlerin Türkiye’ye gitmekten caydırmak için seyahat uyarısında bulundu.”

‘ERDOĞAN’I SİNİRLENDİRMENİN BEDELİ VAR’

“Bu siyasi bir kumar zira Sayın Erdoğan’ı sinirlendirmenin hemen hemen daima bir bedeli var. İngiltere de Avrupa Birliği’nden ayrıldıktan sonra Türkiye gibi dinamik ekonomilerle güçlü ticari ilişkilere her zamankinden fazla ihtiyaç duyacak. Ancak İngiltere büyük insan hakları ihlallerini eleştirmemek gibi bir tavır içine giremez. Sessiz kalmak, Sayın Erdoğan’ın ihtişam hezeyanlarını ve eleştiriden muaf olduğu hissini besleyecektir. Erdoğan, araştırmacı gazeteciliğin suç olmadığını, ifade özgürlüğünün hayati önem taşıdığını bilmeli.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!