SON DAKİKA

Erdoğan’dan Arkadaşının Kurduğu Kaanlar Vakfı’na Vergi Kıyağı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vergiden muaf tuttuğu vakıflar arasına Erdoğan arkadaşının kurucusu olduğu Kaanlar Vakfı da eklendi.

Bu haber 17 Ekim 2021 - 17:08 'de eklendi.
Abone ol

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, arkadaşı Osman Kaan’ın kurucusu olduğu Kaanlar Vakfı’nı vergiden muaf tuttu.

300 VAKIF VERGİDEN MUAF TUTULDU

Vergiden muaf olanların sayısı 300’e ulaşırken bu vakıfların 111’ine bu hak AKP döneminde verildi.

ERDOĞAN’IN ARKADAŞI KURMUŞ

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Erdoğan’ın bu kararıyla beraber vergiden muaf tutulan vakıfların sayısı da 300’e ulaşmış oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla 5 Ekim’de Kaanlar Vakfı, Zümrüt Vakfı ve Somuncu Baba (Hamiduddin Aksarayi) Vakfı’na vergi muafiyeti hakkı tanındı.

KAANLAR VAKFI’NA VERGİ MUAFİYETİ

Vergiden muaf tutulan Kaanlar Vakfı, 2014 yılında Erdoğan’ın arkadaşı Kaanlar Gıda’nın Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kaan ve ailesi tarafından kuruldu.

AKP’NİN PARÇALANMAMASI İÇİN GÖRÜŞMELER YAPAN HEYETİN İÇERİSİNDEYDİ

AKP’nin önde gelen isimlerinden olan Osman Kaan, 2019’da Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın AKP’den ayrılma sürecinde devreye girerek AKP’nin parçalanmaması için görüşmeler yapan 14 kişilik heyetin içerisinde yer alıyordu.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

AKP İSTANBUL İL YÖNETİMİNDE YER ALIYOR

Osman Kaan’ın oğlu Ahmet Kaan da aynı zamanda AKP İstanbul İl yönetimde yer alıyor. Ayrıca, Kaanlar Vakfı’nın kurucuları arasında yer alan ve AKP’ye yakınlığıyla bilinen Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) eski Genel Başkanı olan Abdurrahman Kaan da Osman Kaan’ın yeğeni.

İŞTE VERGİDEN MUAF TUTULAN VAKIFLAR

Vergiden muaf tutulan vakıflar arasında Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı, Yeni Türkiye Eğitim Vakfı (YETEV) ve Okmeydanı Spor ve Eğitim Vakfı (Okçular Vakfı) ile kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın yöneticisi olduğu Kadın ve Demokrasi Vakfı (KADEM) eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yöneticisi olduğu Nun Eğitim ve Kültür Vakfı ile diğer damadı Selçuk Bayraktar’ın yöneticisi olduğu Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı da yer alıyor. 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!