SON DAKİKA

Erdoğan ‘YPG’ye silah yardımına son verin’ dedi, Trump operasyonu sınırlı tutma çağrısı yaptı

Erdoğan ile Trump iki aylık aradan sonra telefonla görüştü.

Bu haber 25 Ocak 2018 - 7:10 'de eklendi.
Abone ol

Erdoğan ile Trump iki aylık aradan sonra telefonla görüştü. 20:30’da gerçekleşmesi beklenen görüşme gecikmeyle başladı.

ZEYTİN DALI HAREKATI GÖRÜŞÜLDÜ

Cumhurbaşkanlığı’ndan görüşmeye ilişkin yapılan açıklama şu şekilde:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Sayın Donald Trump arasında bu akşam bir telefon görüşmesi gerçekleşmiştir.

Görüşmede, Suriye’deki son gelişmeler ve Türkiye’nin Afrin’de terör örgütlerine karşı başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’yla ilgili görüş teatisinin yanısıra ikili konulara da değinilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekatı’nı uluslararası hukuk temelinde ve Birleşmiş Milletler Şartı’nın 51. maddesinden kaynaklanan meşru müdafaa hakkı ile BM Güvenlik Konseyi’nin terörizmle mücadele konusundaki kararları uyarınca gerçekleştirdiğini vurgulamıştır.”

‘TERÖRLE MÜCADELEDE İKİLİ İŞBİRLİĞİNİN ÖNEMİ’

“Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye’nin kendi ulusal güvenliği için Afrin’i terör unsurlarından arındırmayı hedeflediğini ifade ettiği görüşmede terörle mücadelede ikili işbirliğinin önemi üzerinde durulmuştur.”

‘SİLAH DESTEĞİNE SON VERİN’

“Sayın Cumhurbaşkanımız, terörle mücadele çerçevesinde PYD/YPG’ye ABD’nin silah desteğine son vermesi gerektiğine de tekrar dikkati çekmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve ABD Başkanı Sayın Trump, gerek Suriye meselesi gerek ikili konularda Türkiye-ABD arasındaki işbirliğini ve yakın teması sürdürme noktasında kararlı olduklarını teyit etmişlerdir.”

BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA

Beyaz Saray’ın açıklamasına göre, Trump Erdoğan’a “Afrin’de tırmanan şiddetten duyduğu kaygısını” ileterek Zeytin Dalı Harekatı’nın iki ülkenin Suriye’deki ortak çıkarlarını zayıflattığını söyledi.

Beyaz Saray’ın, Erdoğan’la Trump’ın telefon görüşmesine dair yaptığı açıklama pic.twitter.com/4yxYKlV5p4

— Şenay Tarhan (@senaytr) 24 January 2018

​Trump Erdoğan’a, gerilimi tırmandırmama, askeri operasyonları sınırlı tutma ve sivil kayıpları önleme çağrısı yaptı.

‘ÇATIŞMA RİSKİNİ ENGELLEMEK İÇİN İHTİYATLI DAVRANILMALI’

Diğer yandan Trump, Türk-Amerikan güçleri arasında bir çatışma riskini engellemek için Türkiye’nin ihtiyatlı davranmasını istedi.

‘TÜRKİYE’NİN YIKICI VE YANLIŞ ÜSLUBU’

Beyaz Saray’ın açıklamasında, “Trump, Türkiye’nin yıkıcı ve yanlış üslubu ve Olağanüstü Hal koşullarında tutuklanan ABD vatandaşlarının durumuyla ilgili kaygısını iletti” ifadeleri yer aldı.

GÖRÜŞME TALEBİ ABD’DEN

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, görüşme talebinin ABD’den geldiğini duyurmuştu.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Geçen hafta partisinin grup toplantısının ardından gazetecilerin Trump ile Suriye konusunda görüşme olup olmayacağına yönelik sorusuna yanıt veren Erdoğan, “Şu anda henüz kendisini aramayı düşünmüyorum. Çünkü daha önce bunları konuştuk, o bana dönecekti. O bana dönmediği sürece ben ona dönmem” demişti.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!