SON DAKİKA

Erdoğan: ‘İşsizliğin sorumlusu kadınlar ve gençler’

Tayyip Erdoğan “İstihdamda ciddi bir başarımız var” iddiasında bulundu, işsizliğin çift hanelerde oluşunun sorumlusunun gençler

Bu haber 28 Kasım 2017 - 13:45 'de eklendi.

Tayyip Erdoğan “İstihdamda ciddi bir başarımız var” iddiasında bulundu, işsizliğin çift hanelerde oluşunun sorumlusunun gençler ve kadınlar olduğunu söyledi.

Tayyip Erdoğan Ankara’nın En’leri Ödül Töreni’nde açıklamalarda bulundu. Erdoğan işsizlik rakamlarının yüksek olmasını kadın ve gençlerin işgücüne katılmasına bağladı. “İstihdamda ciddi bir başarımız var” iddiasında bulunan Erdoğan, işsizliğin çift hanelerde oluşunun sorumlusunun ise gençler ve kadınlar olduğunu söyledi.

Erdoğan, konuşmasının devamında “Bu durum ülkemiz için bir zaaf değildir. İşgücüne katılımın yükselmesi bizi daha güçlü kılar. 2023’e kadar organize sanayi bölgelerinde yaratacağımız 1 milyon ilave istihdamla işsizliği azaltmayı hedefliyoruz” dedi.

Türkiye genç işsizliğinde birinci

Erdoğan’ın konuşmasının aksine Türkiye işgücüne katılmayan, okula gitmeyen ve mesleki eğitim almayan gençlerin oranında Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) verilerine göre birinci sırada yer aldı. OECD’ye göre Türkiye’de gençlerin işgücüne katılım oranı yüzde 42. Türkiye’de gençlerin işgücüne katılım oranı ise 1990’da yüzde 54 iken , 2000’de yüzde 42’ye düştü.

Türkiye kadın işsizliğinde de birinci

Türkiye’de kadınların işgücüne katılım oranı yalnızca yüzde 33. Türkiye, kadınların işgücü katılımında da OECD sonuncusu durumunda. OECD ortalaması ise yüzde 58.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Türkiye’de kadınların işgücüne katılım oranı 1990’da yüzde 36 iken 2000’de ise yüzde 28’ye düştü. Türkiye işgücüne katılmayan, okula gitmeyen ve mesleki eğitim almayan gençlerin oranında ise OECD birinci sırada yer aldı.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!