SON DAKİKA

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLADI: KARADENİZ’DE DOĞALGAZ KEŞFETTİK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin kilitlendiği müjdeyi açıkladı. Erdoğan şu anda Dolmabahçe Sarayı’ndaki ofisinde yaptığı açıklamada, Erdoğan, “Türkiye, tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi.” diyerek müjdeyi açıkladı. Erdoğan, bulunan doğalgazın 2023’te kullanılacağını belirtti.

Bu haber 21 Ağustos 2020 - 15:25 'de eklendi. Son Güncelleme21 Ağustos 2020 - 16:42
Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tüm Türkiye’nin merakla beklediği müjdeyi açıkladı. Erdoğan, Türkiye’nin, tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdiğini duyurdu.

Erdoğan, hedeflerinin doğalgazın yüzeye çıkarılması ve aktarılması ile 2023 yılında Karadeniz gazını, milletin kullanımına sunmak olduğunu söyledi.

Erdoğan’ın açıklamlarının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın açıklamaları şu şekilde:

Aziz milletim, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızın kıymetli mensupları. Değerli misafirler, değerli basın mensupları. Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum.

Bugün, ülkemiz bakımında tarihi bir öneme sahip müjdeyi paylaşmak üzere sizlerle bir aradayız. Biliyorsunuz, enerji, kalkınmanın yanı sıra, milli bağımsızlığın tesisinde çok büyük öneme sahiptir.

Ülkelerin ortaya koydukları vizyonların hayata geçebilmesi, enerji sektöründeki vizyonla orantılıdır. Dünyada, hiçbir çatışma yoktur ki gerisinde enerji yatmasın.

“DOĞU AKDENİZ’DE OYNANAN OYUNLARIN GERİSİNDE DE ENERJİ PAYLAŞIMI VAR”

Petrol sahaları için milyonlarca insanı canının hiçe sayıldığı bir düzen vardır. Petrolü, insan canından daha kıymetli gören düzen, hala devam etmektedir.

Biz mağdurların ve mazlumların yanına giderken, birileri petrol kuyularına gitti. Aynı durumla Libya’da da karşılaştık. Doğu Akdeniz’de oynanan oyunun gerisinde de enerji kaynaklarının paylaşımı vardır. Biz, hep önce insan ve mazlumlar, mağdurlar dedik.

Hak, hukuk, adalet dedik. Petrol onlarda, insanlık bizde kalmış olabilir dedik. Ancak rabbim bize, bambaşka bir kapı açtı. Bugünlere kolay gelmedik. Ülkemizde uzun yıllardan bu yana petrol ve doğalgaz arama çalışmaları, kiralama yöntemi ile yapıldı.

“TÜRKİYE TARİHİNİN EN BÜYÜK DOĞALGAZ KEŞFİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ”

Arama faaliyetleri sonrası yıllardan bu yana elimize 1-2 sayfalık rapordan başka bir şey geçmedi. Biz, bu yolla işin yürüyemeyeceğini anladık ve aramaların milli yolarla yürütülmesi gerektiğini kararlaştırdık.

O dönemde Enerji Bakanımız Berat Albayrak ve yeni bakanımız Fatih Dönmez, bu çalışmaları titizlikle yürüttüler. Ardından, 3 sondaj gemimiz, Fatih, Yavuz ve Kanuni gemileri ile Barbaros Hayreddin Paşa ve Oruç Reis ile bu filoyu güçlendirdik. Bu gemilerimiz, sadece kendi ekipmanları ve kendi personeli ile çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmaların birim maliyeti de son derece küçüktür.

Türkiye, tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi. Fatih sondaj gemimiz, 20 Temmuz 2020 tarihinde başladığı Tuna 1 sondajında 320 milyar küp doğalgaz keşfetti.

“DAHA BÜYÜK BİR REZERVİN HABERCİSİ”

Kendisini boğazdan uğurladığım günü hatırlıyorum ve netice keşfe ulaşmış oldu. İstanbul’un fethinin yıl dönümünde Karadeniz’e uğurladığımız Fatih sondaj gemimiz, ismine yakışır bir keşfe ulaştı.

Bu alanı Sakarya Gaz Sahası olarak isimlendirdiğimiz alanda, gerekli tüm çalışmalar tamamlandı. Kuyudan elde edilen bilgiler, diğer doğalgaz rezervlerinin olduğuna işaret ediyor.

İnşallah devamı da gelecektir. Bu rezerv, daha büyük bir rezervin habercisidir. Maddi ve manevi sıkıntılar yaşamış bir ülke olarak, artık geleceğimize daha iyi bakıyoruz.

Doğalgazın yüzeye çıkarılması ve aktarılması ile 2023 yılında Karadeniz gazını, milletin kullanımına sunmaktır.

Böylece, bunca yıl sabırla ve adeta ilmik ilmik dokuyarak büyüttüğümüz çalışmanın, meyvesini almış oluyoruz. Bugüne kadar 9 derin sondaj gerçekleştirdik ve 9’ncu sondajda bulduk. Akdeniz’den de aynı haberleri bekliyoruz ve Akdeniz’de de faaliyetlerimizi artıracağız.

“ENERJİ MESELESİNİ KÖKTEN ÇÖZMEYE KARARLIYIZ”

Her arayan bulamaz ama bulanlar, arayanlardır. Evet, biz de arayacağız ve inşallah bulacağız.

Sakarya Gaz Sahası ile bismillah diyeceğiz ve devamı gelecek. Biz, bu yolun divanesiyiz. Sadece denizlerde değil, kendi topraklarımızdaki aramaları da sıkı ve bilinçli şekilde yürütüyoruz. Aziz milletim, ülkemizin enerji meselesini kökten çözmekte kararlıyız.

Türkiye, yıllarda bu sorunun sıkıntısı çekmiştir ve cari açığımızın en önemli kısmı da enerji nedeniyle oluşmuştur. Hala, enerjide büyük oranda ithalatçı konumundayız. Enerjide, net ihracatçı konumuna gelene kadar yürüyüşümüze devam edeceğiz.

Türkiye artık hiçbir alanda birilerinin gölgesine sığınma ihtiyacı duymadan, kendi gücü üzerinde hareket edebilecek iradeye sahiptir. Kimsenin hakkına göz dikmeden ama kimseye de hakkımızı yedirmeden yolumuza devam edeceğiz.

ALBAYRAK VE DÖNMEZ’E TEŞEKKÜR

Özellikle Avrupa Birliği, Yunanistan’ı üzerimize salarak, bir kez daha kendi ilkelerine ihanet ediyor. Hiçbir dayanağı olmayan saçma sapan haritaların, yine Avrupa Birliği’ne zarar vereceği unutulmamalıdır.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Türkiye’nin kararlılığını gerektiğinde, bedel ödeme azmini görmek istemeyenler, cevaplarını alacaklar. Artık önümüzde çok daha aydınlık bir yol olduğunu unutmamalıyız. Artık gençlerimize güzel bir gelecek bırakacağız.

Rabbim, yolumuzu ve bahtımızı açık etsin. Bir kez daha doğalgaz rezerv keşfimizin milletimize hayırlı olmasını diliyoruz. Ülkemize ve milletimize bu sevinci yaşatan kurumlarımızı, süreçte emeği ve katkısı olan herkesi tebrik ediyorum.

Bu sürece öncülük eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlarımız Berat Albayrak ve Fatih Dönmez’e teşekkürlerimi sunuyor, milletimize sevgilerimizi sunuyorum.

ALBAYRAK: KEŞİF 83 MİLYONUN SEVİNCİDİR

Erdoğan’ın konuşmasının ardından söz alan Albayrak ise şunları söyledi;

Sayın Cumhurbaşkanım, hakikaten ülkemizin, Türkiyemizin milli, enerji politikaları açısından önemli bir gün. Ülkemizin geleceği açısından da çok önemli bir güne şahitlik ediyoruz. Milletimizin tarihinde Ağustos ayı, zaferler ayı.

Hakikaten de Ağustos ayında şanlı zaferlere imza atmışız. Enerji anlamında, daima söylenilen ülkemizin makul talihini tarihe gömmüş bulunuyoruz.

Bu da bizim için ayrıca önemli bir övünç kaynağı. Ülkemiz, savunma sanayiinden birçok alanda, tam bağımsızlık yolunda önemli adımlar attı. Tabii burada bilgiler dahil söylenen keşif, 83 milyonun sevincidir.

Açıkçası işin ekonomik boyutu itibariyle gemideki arkadaşlarla teknik süreci değerlendirdikten sonra, ülkemizin gündeminden cari açık kelimesini kaldırıyoruz. Ve buradaki keşiften sonra cari açık ve döviz fazlasını konuşacağımız dönemi de konuşmaya başlayacağız.

Çok önemli bir mücadele ortaya koyan Bakanımız Fatih Dönmez ve çalışma arkadaşları olmak üzere, bugün gemideki tüm mühendis arkadaşlar olmak üzere, tüm Enerji Bakanlığı ailesindeki çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.

Sayın Cumhurbaşkanımıza, bize inanarak arkamızda durduğu için şükranlarımı sunuyorum. Bugün bir kez daha şuna inançla şahitlik ettim ki, Cenab-ı Allah hiçbir emeği boşa çıkarmıyor. İnanıyor ve çalışıyorsanız, Allah her işin sonunu hayır ediyor.

DÖNMEZ: YAKLAŞIK 500 METRE REZERVDE, GAZLA BULUŞTUK

Albayrak’ın ardından ise Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez konuşuyor.

Herkesi, Fatih sondaj gemisinden saygı ile selamlıyorum. Bugün, Türkiyemiz için tarihi bir gün. Sayın Cumhurbaşkanım bir anektod ile sözlerime başlamak istiyorum. Bakanlık görevini aldığımız gün, elektrik alanında sorunlarımızı çözdüğümüz ve doğalgazda da birkaç şehir hariç, tüm şehirlerimize doğalgaz götürdüğümüzü söylemiştik.

Bugün 81 ilimizde doğalgaz var. Yine 2018 yılının ekim ayında şu an üzerimizde bulunan Fatih sondaj gemisini Alanya’ya göndermeden önce şöyle bir diyalog geçmişti aramızda, uzun ince ama zorlu bir yoldasınız demiştiniz.

Daha sonra, bana “Bu milletin o kadar zamanı yok acele edin” demiştiniz. Biz de ilk 10 sondaja odaklandık. Rabbim bizi, çok önemli bir keşifle buluşturdu. Sakarya Gaz Sahası olarak, yaklaşık 2000 km’lik alanın adeta röntgen filmini çektik.

Tuna 1 adını verdiğimiz alanda ilk sondaja karar verdik ve daha sonra Fatih sondaj gemisini önce İstanbul’a daha sonra ise buraya getirdik. Bildiğiniz gibi İstanbul’un fethinin yıldönümünde Karadeniz’e uğurlandı gemimiz.

Şu anda deniz seviyesinden 3 bin 500 metre aşağıdayız. Bin 100 metre de karada ilerledik. Yaklaşık 500 metrelik rezervde, gazla buluştuk.

“100. YILDA VATANDAŞIMIZLA BULUŞTURACAĞIZ”

Yaklaşık bin metre daha derine ineceğiz ve sismik veriler bize, aşağıda iki katmanın daha fazla olduğunu ve orada da gaz kaynağına ulaşacağımız gösteriyor.

Şu anda gaz testi yapılan saha 2 bin 200 metrekare. İnşallah en kısa süre içerisinde diğer kuyularımızı da açacağız. İnşallah, Cumhuriyetimizin 100. yılında, vatandaşımızla kendi gazımızı buluşturacağız.

Dolayısıyla bunların hepsi bize, faaliyet açısından olumlu yansıyacak. Bir çalışma alanımız daha var, vatandaşlarımız oradan da çok umutlu. Biz, her zaman inandık ve inanç, tevekülle bu yola çıktı. Sizin de dediğiniz gibi ancak arayanlar bulur. Burada, milletimizin duası son derece önemli. Moralimizin düştüğü anlar oldu.

Sondaj gemisine çalışan iki arkadaşımız, biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak istiyoruz dediler ve şu anda bizimle çalışmaya devam ediyorlar.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!