SON DAKİKA

Emekli Tümgeneral Yavuz: TSK, Yangın Söndürme Filosu Kursun

Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, TSK’nın altyapısı aracılığıyla İçişleri Bakanlığı bünyesinde bir yangın söndürme filosu kurulmasını önerdi. Yavuz, ‘Bir söndürme uçağı, savaş uçağı kadar değerli. Bugün bir milyar dolara 20 uçaklık filo kurulur’ dedi.

Bu haber 03 Ağustos 2021 - 0:02 'de eklendi.
Abone ol

Türkiye günlerdir orman yangınları ile boğuşurken yangın söndürme uçakları tartışması da sürüyor. Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) görevinin, her türlü tehlikeye karşı ülkeyi savunmak olduğunu belirtirken yangınla mücadelenin “uçak kiralayarak, başkasına el açılarak yapılamayacağını” vurguladı.

Yavuz, “Bazı görevler, sizi hiç ihtiyaç yokken her türlü hazırlık yapmaya zorlayan görevlerdir. Doğal afetlerin tamamı böyledir. Bu hazırlığı en iyi organize edebilecek kurumlardan biri TSK’dır” dedi. TSK’nın, ordunun altyapısı aracılığıyla Milli Savunma Bakanlığı ya da Jandarma ile eşgüdümlü olarak İçişleri Bakanlığı bünyesinde yangın söndürme filosu kurulması gerektiğine işaret eden Yavuz, “Bugün bir yangın söndürme uçağının varlığı, bir savaş uçağı kadar değerli” görüşünü dile getirerek 1 milyar dolara 20 uçaklık bir yangın söndürme filosu kurulabileceğini kaydetti.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre, emekli Tümgeneral Yavuz, TSK’nın, ormanları yıllarca bekleyecek talimgâhlar kurduğunu, askerler eğittiğini aktardı. Yavuz, çok sayıda kişinin, bedelli yerine ülkenin ormanlarının korunması, çevre temizliğine katkıda bulunulması ve deprem sonrasına hazırlıklı olunması için özel olarak teşkilatlandırılabileceğini vurguladı.

‘HAZIRLIKLI OLMALIYIZ’

Yavuz, Paris’te, Paris Belediyesi’nin emrinde, Kara Kuvvetleri’ne bağlı, başında bir general bulunan itfaiye birimi olduğunu, maaşların belediye tarafından ödendiğini, benzer sistemin Marsilya’da da olduğunu aktardı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“Sivil inisiyatifler ordu imkânları ile birleştirilerek o ülkenin varlıklarının korunması yoluna gidilebilir. Ordular, sadece savaş için hazır tutulmaz, aynı zamanda ülkenin bekasıyla ilgili her alanda görev yaparlar, göreve hazır hale getirilirler. Önemli olan sizin bu tür doğal afetlere hazırlıklı olmanız” diyen Yavuz, “Bugün bir yangın söndürme uçağının varlığı, bir savaş uçağı kadar değerli. En önemli savunma sistemi, ülkenin varlığını, birliğini, dirliğini ayakta tutacak, işleyen bir devlet mekanizmasına sahip olmaktır” ifadelerini kullandı. 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!