SON DAKİKA

Emekli Tümamiral Yaycı’dan Adalar Denizi Uyarısı

Yunanistan’ın İyonya Denizi’nde attığı 12 mil adımını Adalar (Ege) Denizi’nde devam ettireceğini belirten Cihat Yaycı’dan uyarılar geldi.

Bu haber 22 Ocak 2021 - 15:26 'de eklendi.
Abone ol

Lozan’ı delerek hakkı olmadığı halde burnumuzun dibindeki adalara asker çıkartıp silah konuşlandıran Atina yönetimi, aldığı bir kararla İyonya Denizi’ndeki kara sularını 6 milden 12 mile çıkardığını ilan etmişti. Ankara’dan bu adımın Türkiye’yi etkilemediğini söylese de, Yunanistan’ın bu kararı İstanbul’da yapılacak istikşafi görüşmelerin 61’inci turuna sayılı günler kala alması da örtülü bir mesaj içeriyor.

Yunanistan İçişleri Bakanı Yorgos Gerapetritis ise mecliste yaptığı konuşmasında, zamanı gelince Ege Denizi’ndeki kara sularının da genişletileceğini söyledi. Gerapetritis, Yunanistan’ın “diğer egemenlik alanlarında da kara sularının genişletilmesi hakkını saklı tuttuğunu” belirtti.

YAYCI’DAN 12 MİL UYARISI

Yunanistan’ın atacağı bir sonraki adımı tahlil eden müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı uyarılarda bulundu.

Milli Gazete’ye açıklamalarda bulunan Yaycı, “Sonraki aşamada Adalar Denizi’nde (Ege) bulunan Büyük Çuha, Küçük Çuha ve Girit hattının karasularında 12 mil ilan edecekler. Bu da Adalar Denizi’nde 12 mil uygulaması olacaktır. Daha sonra Türkiye’ye, adaların Doğu Akdeniz’de olduğunu bahane ederek bu kararı kabul ettirmeye çalışacaklar. Halbuki, Türkiye’nin 3 Aralık 2010 yılında Uluslararası Hidrografi Organizasyonu’na (IHO) deklare ettiği üzere; Doğu Akdeniz ve Adalar Denizi ayrımı Büyük Çuha, Küçük Çuha, Girit, Kaşot, Kerpe, Rodos adalarının Akdeniz’e bakan uçlarından Akyar Burnu’na ulaşacak şekilde oluşturulan hattır. Bu adalar, Adalar Denizi’ndedir. Yunanistan’ın görüşü de böyledir” dedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

İYONYA DENİZİ NERESİ?

İyonya Denizi, Adriyatik Denizi ile Akdeniz arasında bulunuyor. Yunanistan, Arnavutluk ve İtalya’nın büyük bölümünün bu denize kıyısı bulunuyor.

Yunanistan, Ege’de kara sularını 6 milden 12 mile çıkarmak istiyor, ancak Türkiye bunu savaş nedeni sayıyor. Yunanistan 1936 yılında Lozan’da 3 mil olarak belirlenen karasularını tek taraflı 6 deniz miline çıkarmıştı. Türkiye o dönem bu karara itiraz etmemişti. Yunanistan’ın Ege Denizi’nde karasularını 12 deniz miline çıkarması durumunda Yunan karasularının büyüklüğü yüzde 40’tan yüzde 70’e yükselecek.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!