SON DAKİKA

EMEKLİ TÜMAMİRAL KUTLUK: ASKERİ HAZIRLIKLAR ARTIRILSIN, S-400’LER ANTALYA’YA KONUŞLANDIRILSIN!

Doğu Akdeniz ve Ege’de yükselen gerilimin çatışmaya gittiğini belirten Tümamiral Deniz Kutluk hemen “hoparlör diplomasisinden gerçek diplomasiye geçilmeli” dedi. Planlı çatışmaya hazırlık için askeri alarm seviyesinin yükseltilmesi çağrısı yapan Kutluk, S-400’lerin de Antalya’ya konuşlandırılması gerektiğini söyledi.

Bu haber 28 Ağustos 2020 - 18:16 'de eklendi. Son Güncelleme28 Ağustos 2020 - 18:27
Abone ol

Emekli Tümamiral Deniz Kutluk, TRT Haber yayınında Doğu Akdeniz’de yükselen gerilimle ilgili açıklamalarda bulundu.

“Akdeniz’de krizin tırmanmakta olduğu görülüyor. Yunanistan, Türkiye’nin kıta sahanlığına el atmak istiyor. Ancak Yunanistan uluslararası anlamda aradığı desteği arkasında bulamadı” diyen Kutluk şöyle devam etti:

“Tırmanmakta olan kriz bir yerde durur, medeni şekilde çözlür bu bir seçenek. Ancak yüksek seçenek bilinçli şekilde çatışmaya girerler. Bu Doğu Akdeniz’de olur. Deniz ve hava gücü eşzamanlı kullanılır. Bundan sonra barış şartları konuşulur. Yunanistan, Doğu Akdeniz ve Ege’de hakkı olmadığı şeyleri istiyor. Adalara yönelik yeni bir iddiada bulunuyor. Lozan’a göre Ege’de adaların kıta sahanlığı yoktur. Kıta sahanlığı 3 mildi. 6 mile çıkardılar. Şimdi ‘İyon Denizi’nde çıkaracağım sonra diğerlerine bakacağım’ diyor. Lozan barış dengesini bozarsan savaş çıkar. Zaten 1995’te bu kararı aldık. ‘Casus belli’ dedik. Bu adımlar Yunan halkının acılar çekmesşne neden olur.”

ASKERİ ALARM SEVİYESİ YÜKSELTİLMELİ

“Ne yapmalı?” sorusuna Kutluk, “Şu anda yapılan ‘hoparlör diplomasisi’nden hemen ‘gerçek diplomasi’ye geçilmeli” dedi.

Kutluk şöyle devam etti:

“Türkiye, adaların silahlandırılmasına karşı Türkiye Adalet Divanı’na kadar gitmeli. Meis’in batısındaki Kara Ada ve doğusundaki Fener Adası’nda egemenlik talebini ortaya koymalı. Bu iki ada tarafından kıskaca alınan Meis etki üretemez. Bir de Meis, Paris Anlaşması’na göre silahsız olmak şartıyla Yunanistan’a devredilmişti. Acil silahsızlandırılması ya da Türkiye’ye devredilmesi sağlanmalı. Ege’de Yunanistan’a ait olmayan 152 ada, adacık, kayalık var. Derhal bunlar için fiili durumlar ortaya konmalı, kara sularına girilmeli ve hava sahaları kullanılmalı. Ve bunların çözümü için Adalet Divanı’na gidilmeli. Maksimalist çözümler şart.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Askeri hazırlıkların artırılması lazım, yedeklerin çağrılması, alarm seviyelerin yükseltilmesi gerekli. Planlı şekilde çatışmaya hazırlık yapılmalı. Oruç Reis etrafında 30 mile girecek uçakların düşürüleceği ilan edilmeli. S-400 derhal Antalya’ya konuşlandırılmalı.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!