SON DAKİKA

Eleştirel Pedagoji’nin 53. sayısı çıkıyor

Eleştirel Pedagoji dergisinin 53.sayısı 2 Ekim Pazartesi günü raflara çıkıyor. Redaksiyon bünyesinde yayın hayatına devam eden,

Bu haber 30 Eylül 2017 - 17:54 'de eklendi.
Abone ol

Eleştirel Pedagoji dergisinin 53.sayısı 2 Ekim Pazartesi günü raflara çıkıyor. Redaksiyon bünyesinde yayın hayatına devam eden, Eleştirel Pedagoji’nin bu sayısı ‘Laik Eğitim Mücadele Dosyası’ ile çıkıyor.

Laik, bilimsel, demokratik kamusal eğitim mücadelesinin alandaki tek akademik ve politik dergisi Eleştirel Pedagoji’nin 53. Sayısı zengin içeriği ve yenilenmiş tasarımı ile laik eğitim çağrısıyla çıkıyor. Eğitime yönelik çok yönlü dinci, gerici ve piyasacı saldırılarla mücadele için bir yandan akademide üretilen çalışmalara yer vermeyi, bir yandan da alandaki mücadele deneyimlerini paylaşmayı ve bu mücadeleyi yürütenlerin seslerini duyurmayı amaçlayan Eleştirel Pedagoji, bu sayısında müfredatta yapılan değişiklikleri ve laik eğitim mücadelesini öne çıkarıyor.

Müfredatta yapılan ve uzun süredir tartışılan değişiklikleri Rıfat Okçabol, Adnan Gümüş, Mustafa Solak ve Zeynep Sertçelik Görür yazılarında farklı boyutları ve değişik dersler açısından ele alırken, Çağrı Mert Bakırcı “Evrim Neden Öğretilmelidir?” yazısıyla müfredattan çıkarılan evrim teorisinin neden öğretilmesi gerektiğini akıcı ve anlaşılır bir dille ifade ediyor.

Laik eğitim için ortak bir mücadele hattı geliştirme, deneyimleri paylaşma ve birlikte laik bir eğitim sistemini yeniden inşa edeceğimize dair umudu çoğaltma ihtiyacının son derece önemli olduğu bu günlerde, derginin bu sayısında her kesimden ilerici demokratik örgütlerin temsilcileriyle yapılan söyleşilerle “Ne yapmalı? Nasıl Yapmalı?” sorularına cevap ve ortak mücadele için zemin aranıyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Eleştirel Pedagoji’nin her sayısında olduğu gibi, eğitimde kronikleşmiş sorunları geniş bir perspektiften değerlendiren çeşitli yazıların ve çevirilerin yer aldığı bu sayıda ayrıca Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan’la içinden geçtiğimiz bu dönemde, eğitime ve eğitim emekçilerine yönelik saldırılar ve bunlarla mücadele yöntemleri üzerine yapılmış bir söyleşi de yer almakta.

Eleştirel bilgiyi ve bu bilgilerin paylaşılacağı platformları çoğaltmaya, kolektif mücadeleyi yükseltmeye, laik eğitim mücadelesini yaygınlaştırmaya duyulan ihtiyacın en üst düzeyde olduğu şu günlerde Eleştirel Pedagoji karanlığı aydınlatmada çatlaklardan sızın ışık olmaya devam ediyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!