SON DAKİKA

Elektrikte Gün Öncesi Azami Fiyat Limiti Artırıldı

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan düzenleme ile EPDK, gün öncesi ve dengeleme güç piyasalarında megavatsaat başına azami fiyat limitini yükseltti.

Bu haber 19 Mayıs 2022 - 15:05 'de eklendi.
Abone ol

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) elektrik fiyatlarına ilişkin yaptığı yeni düzenlemesi yayımlandı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), gün öncesi ve dengeleme güç piyasalarında megavatsaat başına azami fiyat limitini yükseltti.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK)  18 Mayıs tarihli kurul toplantısında aldığı “Gün Öncesi Piyasasında ve Dengeleme Güç Piyasasında Asgari ve Azami Fiyat Limitlerinin Belirlenmesine İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

AA’nın aktardığı detaya göre; kurul tarafından yeni bir karar alınıncaya kadar gün öncesi ve dengeleme güç piyasalarında fiyat limitleri, megavatsaat başına asgari “0” lira, azami 2 bin 750 lira olarak uygulanacak.

AZAMİ FİYAT AZALTMA İŞLEMİ YAPILMAYACAK

Daha önce azami fiyat limitleri, megavatsaat başına 2 bin lira değerini geçmemek üzere, içinde bulunulan takvim ayı esas alınarak iki ay önceki takvim ayından itibaren geriye dönük 12 aylık piyasa takas fiyatı ağırlıklı ortalamalarının üç katı olarak uygulanıyordu.

Yapılan düzenlemede Gün Öncesi Piyasası ve Dengeleme Güç Piyasasında tavan fiyat 250 kuruş arttırılırken asgari fiyat limiti ise 0 lira olacak. Uygulama süresince herhangi bir şekilde azami fiyat azaltma işlemi de yapılmayacak.

ELEKTRİKTE TAVAN FİYAT BELİRLEME YETKİSİ EPDK’YA VERİLDİ

Geçen günlerde EPİAŞ tarafından işletilen borsadaki enerji fiyatlarının maliyet bazlı fiyatlandırılmasına ilişkin EPDK’ye yetki verildi. Bu yetki, EPDK’ye 6 ayla sınırlı olacak dendi. Yapılan artışın nedeni olarak serbest piyasada elektrik fiyatlarında beklenenin üzerinde artış gerçekleştiği belirtildi.

EN ÇOK ELEKTRİK HİDROELEKTRİK SANTRALLERİNDE ÜRETİLDİ

Anadolu Ajansı Türkiye’de dün günlük üretilen elektriğin miktarını duyurdu. AA’nın haberine göre ülke genelinde günlük bazda 864 bin 225 megavatsaat elektrik üretildi, tüketim ise 867 bin 157 megavatsaat oldu.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Türkiye’de üretilen elektriğin yüzde 21,1 payını barajlı hidroelektrik santralleri üretti. Doğalgaz santralleri ise toplam elektriğin yüzde 17,3’nü kömür santralleri de yüzde 14,6’sını üretmiş.

Kaynak: AA

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN