SON DAKİKA

El Cezire: ‘Sedat Peker Gözaltına Alındı, Türkiye’ye İade Edilecek!’

Katar merkezli El Cezire, Sedat Peker’in BAE yetkilileri tarafından gözaltına alındığı ve uzun süredir iadesini talep eden Türkiye’ye iade edilebileceği iddia edildi.

Bu haber 06 Aralık 2021 - 17:12 'de eklendi. Son Güncelleme6 Aralık 2021 - 18:22
Abone ol

El Cezire’nin haberine göre, organize suç örgütü kurmak ve yönetmek suçlamasıyla aranan Sedat Peker’in BAE yetkilileri tarafından gözaltında olduğu ve Türkiye’ye iade edilebileceği bildirildi.

Peker’in BAE yetkilileri tarafından gözaltına alındığına ilişkin iddia şöyle aktarıldı: 

“Abu Dhabi Veliaht Prensi  Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan’ın geçen ay Ankara’da Erdoğan’la görüştüğünde milyarlarca dolarlık yatırım anlaşmalarının da aralarında bulunduğu birden fazla anlaşma imzalamalarıyla ufukta bir çözülme görüldü.

İki ülke arasında ilişkilerin ısındığına ilişkin başka işaretler de var. Suriye’deki terör gruplarını finanse etme suçlamasıyla 2018’den bu yana BAE’de tutuklu olan Türk iş adamı Mehmet Ali Öztürk, serbest bırakıldı ve Türkiye’ye döndü. Dubai’den paylaştığı, üst düzey Türk yetkililerle ilgili skandal suçlamaların yer aldığı sansasyonel videoları paylaşan mafya lideri Sedat Peker’in BAE yetkilileri tarafından gözaltına alındığı ve Türkiye’ye iade edilebileceği belirtiliyor.

Ünlü dış haber muhabiri Cengiz Özbek, Sedat Peker’in gözaltına alınmasıyla ilgili olarak, “Sedat Peker gözaltına alındı” denilen El Cezire haberini yazan muhabir ile konuştum. “Haber düzeltiliyor” dedi.” ifadelerini kullandı.

EL CEZİRE MUHABİRİNDEN AÇIKLAMA

El Cezire muhabiri Sinem Köseoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“El Cezire’nin “Sedat Peker’in tutuklandığı ve Türkiye’ye iade edileceği” şeklinde bir haberi, manşeti bulunmamaktadır. Internet sitemizde yayınlanan bir haberde arkadaşımız “Peker’in BAE tarafından tutuklandığı ve iade edileceği iddia edilmişti” şeklinde bir ifade kullanmıştır.”

DÜZELTME YAYIMLANDI

Bu makalenin önceki versiyonunda “hüküm giymiş Türk Mafya Babası Sedat Peker’in BAE yetkilileri tarafından gözaltına alındığı” bildirilmişti. Al Jazeera haberin bu kısmını doğrulayamadığı için bu cümleler haberden kaldırıldı.

Habere göre Peker’in Türkiye’ye iade edilebileceği de bildirildi.

EL CEZİRE MUHABİRİ BİR AÇIKLAMA DAHA YAPTI

El Cezire muhabiri Sinem Köseoğlu, şu ifadeleri kullandı:

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“El Cezire’nin “Sedat Peker’in tutuklandığı ve Türkiye’ye iade edileceği” şeklinde bir haberi, manşeti bulunmamaktadır. Internet sitemizde yayınlanan bir haberde arkadaşımız ‘Peker’in BAE tarafından tutuklandığı ve iade edileceği iddia edilmişti’ şeklinde bir ifade kullanmıştır. ‘Lost in translation’ dediğimiz tercüme yanlışlığı/kargaşası olmuş galiba.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!