SON DAKİKA

EKONOMİ BAKANI BRUNO LE MAİRE’DEN AÇIKLAMA!

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, Sarı Yelekler protestolarının dinmesi için vergilerin hızla düşürülmesi, ama bunun için de kamu harcamalarının hızla azaltılması gerektiğini söyledi.

Bu haber 04 Aralık 2018 - 11:34 'de eklendi. 24

Sarı Yelekler hareketi, talepleri arasında yer alan Macron’un istifasını Paris’te ki Zafer Takı’na da yazdı. Macron ‘Sarı Yelekleri’ çıkarttırmanın yollarını arıyor, Le Pen ve Melenchon meclisin feshini istedi Fransa’da Sarı Yelekler protestolarıyla köşeye sıkışan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron çıkış yolu ararken, Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire eylemlerin başlama sebebi olan akaryakıt vergilerinin düşürülmesinin yanı sıra dar gelirliler için ekonomik koşulların iyileştirilmesinden söz etti. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde toplam vergilerin Gayrisafi Yurt içi Hasıla’ya en yüksek oranı Fransa’da. Ancak 1.5 yıl önce iktidara gelen Macron, ilk iş olarak zenginlerden alınan servet vergisini kaldırırken sıradan yurttaşı ilgilendiren vergileri artırdı ve çaplarını genişletti. Le Maire ise dar gelirli ailelerin düşük alım gücü sorununu çözebilmek için Fransa’daki vergi oranlarını düşürmek gerektiğini söyledi.

FRANSA’DA SARI YELEKLİLER PROTESTOSU

Fransa’da Başbakan, Sarı Yelekler heyetiyle görüşecek, Meclis ve Senato, protestoları ele alacak. Ancak bir ikileme dikkat çeken Ekonomi Bakanı “Vergilerin düşürülmesinin hızlandırılması lazım, ama bu süreci hızlandırmak için kamu harcamalarında kısıntıya gitme sürecini de hızlandırmamız gerekiyor” dedi. Sarı Yelekler protestoları ve güvenlik güçlerinin şiddetli müdahalesiyle ortaya çıkan savaş manzaralarının ekonomiye verdiği zarara da dikkat çeken Le Maire, çeşitli sektörlerdeki büyük kayba dikkat çekti.

NAKLİYAT SEKTÖRÜNDE 400 MİLYON EURO ZARAR

Macron’dan protestolarda görevli polislere özel prim. Ekonomi Bakanı, nakliye ve lojistik şirketlerinin zararının 400 milyon euroya ulaştığını, tam da Noel-yılbaşı tatili döneminde otel rezervasyonlarında yüzde 15-20 arasında düşüş yaşandığını, 15 gündür restoranların ciro kaybının yüzde 20 ile 50 arasında seyrettiğini, otomotiv devleri Renault ve Peugeot’nun satışlarında da azalma görüldüğünü sıraladı.

SADECE GEÇEN CUMARTESİ SADECE ŞANZELİZE’DE 4 MİLYON EUROLUK HASAR

Ayrıca Fransız basınında çıkan haberlere göre, 1 Aralık cumartesi günü Paris’in sembollerinden Champs-Elysees Caddesi ve çevresinde düzenlenen protestolar çevrede 3-4 milyon euroluk hasara neden oldu. Ateşe verilen araçların maliyetinin henüz hesaplanmadığı kaydedildi.

PARİS PROTESTOLARI

‘Fransa’daki gerçek anlamıyla halk hareketi, Macron bu krizden çıksa bile yeniden seçilmesi zor’

ZİYARETLER İPTAL

Bu arada protestolarla başa çıkabilmek için Macron yönetimi yurtdışına çıkmayı durdururken Paris’e resmi ziyaretler de erteleniyor. Başbakan Edouard Philippe’in Polonya ziyaretinin ardından Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Sırbistan ziyaretinin de rafa kaldırıldığı açıklandı. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in Macron’la görüşüp Fransız meclisine hitap etmesi planlanan Paris ziyaretinin de protestolar nedeniyle iptal edildiği haberi geldi.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın