SON DAKİKA

Eğitim Sen: ‘Müfredatta şiddet var’

Eğitim Sen Adana Şube Yürütme Kurulu, bir süredir performans değerlendirmesine, öğretmen strateji belgesine, MEB bütçesine

Bu haber 23 Kasım 2017 - 12:59 'de eklendi.

Eğitim Sen Adana Şube Yürütme Kurulu, bir süredir performans değerlendirmesine, öğretmen strateji belgesine, MEB bütçesine karşı yürüttüğü çalışmalar kapsamında “Müfredatta şiddet var” şiarıyla basın toplantısı düzenledi.

ETHA’nın haberine göre, basın toplantısında konuşan Eğitim Sen Şube Başkanı Seçil Sönmez, “24 Kasım Öğretmenler Günü, 12 Eylül darbecileri tarafından, öğretmenlere yönelik hak kayıplarının; itibarsızlaşmanın; öğretmen örgütlerini kapatmanın, baskının vb. üstünü örtmek için kullandıkları sahte bir güne dönüştürülmüştür” dedi.

Sönmez, 24 Kasım günü hükümet ve siyasilerin öğretmenlik mesleğinin önemi ve kutsallığı, öğretmenlerin fedakârlıkları vb. hamasi söylemler ile öğretmenleri sorunlarından ve sorunlarına yönelik tartışmalardan uzaklaştırmanın bir aracı olarak kullandığını ifade etti.

Bir ülkenin eğitim politikaları, o ülkede bireylerin hangi değerler üzerinden biçimlendirilmesi isteniyorsa, o şekilde oluşturulduğunu söyleyen Sönmez, AKP iktidarının uyguladığı politikalarının eğitimi herkesin erişebileceği, hoşgörülü, sorgulayan, eleştiren bireylerin yetişmesini sağlayan mekanizma olmaktan daha fazla uzaklaştırdığını belirtti.Sönmez, “Bugün eğitim sistemimiz piyasacı, milliyetçi, militarist ve giderek dinsel bir içerik kazanan muhafazakâr egemen ideolojinin denetimi altındadır. Siyasi iktidar, iktidar gücüyle eğitim sistemini kendi ideolojik-siyasal hedeflerine uygun olarak biçimlendiriyor” dedi.

Sönmez konuşmasını şu ifadelerle sonlandırdı:
“Bilinmelidir ki; Eğitim Sen olarak toplumun bütün bireylerinin, temel insan hakları ve özgürlükleri doğrultusunda, herkesin kendi anadilinde, cins ayrımcı olmayan, eşit demokratik, laik, bilimsel, parasız ve kamusal nitelikli eğitim görmesi için mücadele etmeye devam edeceğiz. Sorgulayan, itaat etmeyen, haksızlığın karşısında duran, cinsiyet eşitliğini savunan bireyler yetiştireceğiz.”

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!