SON DAKİKA

DÜNYA’NIN YAKININDAN GEÇEN ÇİFTE ASTEROİD GÖRÜNTÜLENDİ

VLT teleskobu, geçtiğimiz cumartesi günü Dünya’ya teğet geçen 1999 KW4 adlı çifte asteroidin ayrıntılı fotoğrafını çekmeyi başardı.

Bu haber 03 Haziran 2019 - 21:06 'de eklendi.

Gök cisminin ilk kareleri, Avrupa Güney Gözlemevi’nin (ESO) internet sitesinden yayınlandı.

​Şili’de yer alan Avrupa Güney Gözlemevi’nden Olivier Hainaut, “Bu kareler ve diğer teleskoplardan alınan veriler, strateji geliştirmek için kritik öneme sahip. Bu veriler, asteroidin Dünya’ya çarpmasını engellememize yardımcı olacak, tabii eğer böyle bir yola girerse. En kötü ihtimal, düşüşün hangi sonuçlara yol açabileceğini önceden tahmin edebileceğiz” diye açıkladı.

Bilim insanları onlarca yıldır aktif olarak Dünya yakınından geçen asteroidleri takip ediyor ve insanlık için ne kadar tehlikeli olduklarını anlamaya çalışıyor.

OLDUKÇA NADİR GÖRÜLÜYOR

Geçtiğimiz hafta sonu, eşsiz bir fırsat yakaladıklarını dile getiren Hainaut, Güneş Sistemi içinde oldukça nadir görülen çifte asteroidlerden biri 1999 KW4’ün Dünya’ya 5.2 milyon kilometre mesafede saatte 70 bin kilometre hızla geçtiği anlattı.

1999 KW4, Güneş’in etrafında dönen ve Güneş’ten maksimum mesafede uzaklaştığında Dünya’nın yörüngesiyle ile çakışan ‘Atenler’ adlı asteroid grubuna ait.

Bu ‘Aten’, birkaç sebepten dolayı bilim insanlarının ilgisini çekiyor. Bir yandan bu tip asteroidler için alışılmadık derecede büyük boyuta sahip, zira çapı 1.3 kilometre. Aynı zamanda 350 metrelik ‘uydusu’ var.

Diğer yandan da bu gök cismi son derece alışılmadık bir biçime ve yörüngeye sahip. Keke benzeyen bu asteroid, Güneş’e rekor olan 0.2 astronomik birim (Güneş’in merkeziyle Dünya’nın merkezi arasındaki uzaklık) mesafesine yaklaşıyor.

Boyutu ve Dünya’yla çakışan yörüngesi yüzünden ‘potansiyel olarak tehlikeli asteroidler’ sınıfında yer alan 1999 KW4, son hesaplamalara göre 2036 yılında Dünya’ya 2.3 milyon km. mesafede geçecek. Bu da onu gezegenimizin en ilginç ve ‘yakın’ komşularından biri yapıyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!