SON DAKİKA

Dünya Genelinde İnternet Kesintisi: Popüler Sitelere Ulaşılamıyor

Dünya genelinde internet kesintisi yaşandı. Aralarında online alışveriş platformu Amazon ve Reddit’in de olduğu pek çok siteye erişim uzun süre boyunca sağlanamadı. Arızanın nedenine dair henüz resmi bir açıklama bulunma da sorunun ABD merkezli bulut bilişim servis sağlayıcısı Fastly’deki bir aksaklıktan kaynaklandığı belirtiliyor.

Bu haber 08 Haziran 2021 - 16:51 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Dünya genelinde milyonlarca kullanıcı ve onlarca platformu etkileyen bir kesinti yaşandı. Henüz nedeni belli olmayan bir arızadan dolayı pek çok siteye uzun bir süre erişilemedi.

Newsweek’te yer alan habere göre, söz konusu erişim kesintisi ağırlıklı olarak Avustralya, Kuzey Amerika, Birleşik Krallık, Avrupa ve Çin’de yaşandı.

Bu ülke ve bölgelerdeki internet kullanıcıları, ‘Error 503’ uyarısı ile karşılaştı. Erişilemeyen siteler arasında online alışveriş platformu Amazon, Twitch, Reddit, Spotify ve PayPal yer aldı. 

İNGİLTERE HÜKÜMETİNİN SİTESİ DE ÇÖKTÜ

İngiliz medyasında yer alan haberlere göre, söz konusu arıza nedeniyle İngiliz hükümetine ait internet siteleri de bir süreliğine erişime kapandı.

Pek çok medya kuruşunun internet sayfalarını da okurlarına hizmet veremedi. Arıza nedeniyle  Independent, Financial Times, The Guardian ve New York Times’ın internet sitelerine ulaşılamadı.

ARIZANIN NEDENİ NE?

Küresel internet kesintisinin nedeni ile ilgili iki iddia bulunuyor. Bazı uzmanlar sorunun Amazon Web Service’taki arıza nedeniyle gerçekleştiğini düşünüyor.

Atatürk'ün Katilleri

​Guardian’ın teknoloji editörü Alex Hern’e göre ise kesinti ABD merkezli bulut bilişim servis sağlayıcısı Fastly’deki bir aksaklıktan kaynaklanıyor.

Hern, BBC’nin başka bir içerik dağıtım ağına geçerek hizmet vermeye yeniden başlamasının arızanın Fastly merkezli olabileceğine işaret ettiğinin altını çiziyor.

Ancak söz konusu kesintinin neden kaynaklandığına dair henüz resmi bir açıklama bulunmuyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!