SON DAKİKA

Düğüm MYK’de çözülecek

Demirtaş yerine kimin aday olacağını tartışmayı sürdüren HDP’de 22 Ocak’ta yapılacak olan MYK’de düğümün çözülmesi bekleniyor

Bu haber 15 Ocak 2018 - 9:24 'de eklendi. 102

HDP’nin 11 Şubat’ta yapılacak 3’üncü Olağan Kongresi’nde aday olmayacağını cezaevinden gönderdiği mektupla parti yönetimine bildiren HDP Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın yerine kimin aday olacağı ile ilgili tartışmalar sürüyor. HDP’nin 8 ilde gerçekleştirdiği bölge konferanslarından sonra 22 Ocak’ta yapacağı MYK toplantısında hem Demirtaş hem de eş genel başkanlık konusunun konuşulacağı belirtildi.

Sorular yanıt bulacak
HDP’nin 2’si Marmara Bölgesi’nde olmak üzere 8 ilde yaptığı bölge konferansların sonuncusu dün Adana’da düzenlendi. DHA’nın haberine göre parti tabanına, ‘Nasıl bir HDP görmek istiyorsunuz?’ ve ‘HDP’nin önümüzdeki dönemde öncelikleri neler olmalıdır?’ sorularının yöneltildiği ve yanıtların alındığı konferanslarda, eş genel başkanlık için isim önermelerinin gündeme getirilmediği belirtildi. Söz konusu konferanslarda eş genel başkanlık için isim öneren parti tabanı, bu önerilerini bağlı bulundukları il ve içe yönetimi ile parti yönetimine bildiriyor. Yapılan toplantılarda, eş genel başkanlık için bugüne kadar sadece Demirtaş’ın isminin gündeme getirildiği öğrenildi. HDP’nin 22 Ocak’ta yapacağı MYK’sinin bütün sorunların yanıt bulacağı bir toplantı olacağı belirtildi.

Demirtaş’ın iknası
Eş genel başkan adayı olmayacağını bildiren Demirtaş’ın, yeniden aday olması için ikna edilmesinin tabandan gelen baskı üzerine gündeme getirilebileceği öğrenildi. Daha önce de 2 kez aday olmak istemeyen; ancak ikna edilerek, aday gösterilen Demirtaş’ın tekrar ikna edilmesiyle aday olmasının planlandığı öğrenildi.

Öte yandan 22 Ocak Pazartesi günü bölge konferanslarının sonuçlarının değerlendirileceği MYK’de, eş genel başkanlık konusunda, Demirtaş’ın ikna edilememesi durumunda farklı bir yöntemin tartışılabileceği de öğrenildi. Erkek eş genel başkanı Kürt, kadın eş genel başkanı Türk olan HDP’nin 11 Şubat’taki kongrede bunu değiştirebileceği belirtildi. Kadın eş genel başkanın Kürt, erkek eş genel başkanın ise Türk olabileceği öğrenildi. HDP’nin tüzüğünde bu konuyla ilgili sorun olmadığı kaydedildi.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın