SON DAKİKA

Diyanet Başkanlık Müşaviri Sayar: ”Hanımefendilerin, İslami Ölçülere Göre 90 Kilometre ve Daha Fazla Bir Sefer Mesafesine Yalnız Gitmeleri Caiz Değil” 

Diyanet Başkanlık Müşaviri Zeki Sayar, “Hanımefendilerin, eğer yanlarında oğlu, kocası gibi bir mahremi yoksa, İslami ölçülere göre 90 kilometre ve daha fazla bir sefer mesafesine yalnız gitmeleri caiz, uygun değil” dedi.

Bu haber 29 Aralık 2022 - 17:51 'de eklendi.
Abone ol

Kadınların pantolon giymesinin eleştirildiği Diyanet TV’de yayımlanan “Diyanet’e soralım” programında yine kadınlar hedef alındı. 

Diyanet Başkanlık Müşaviri Zeki Sayar, Türkiye’nin farklı illerine gezi amacıyla yapılan turlara katılmak isteyen bir kadının, “Kadınların yalnız yolculuk edip edemeyeceğine” yönelik sorusuna tepki çeken bir yanıt verdi. 

Sayar, “Hanımefendilerin, eğer yanlarında oğlu, kocası gibi bir mahremi yoksa, İslami ölçülere göre 90 kilometre ve daha fazla bir sefer mesafesine yalnız gitmeleri caiz, uygun değil. Bu genel hükümdür” dedi. 

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre “İmam Şafi’nin, yanlarında en az 2-3 kadının yer aldığı bir grubun oluşması durumunda kadınların, hac veya umre gibi amaçlarla 90 kilometre üzerindeki bir mesafeyi gidip gelebilecekleri” yönündeki görüşünü Diyanet’in uyguladığını söyleyen Sayar, “Günümüz şartlarında yolculuklar, cemaatler halinde yapılıyor. Ziyaret etmek veya farklı amaçlarla bu turlar içinde kendisini güvenli hissettiğinde, bayan arkadaşlarıyla bu turlara katılabilir” ifadelerini kullandı.  

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR