SON DAKİKA

DIŞİŞLERİ’NDEN RUM KESİMİNE SERT CEVAP

Bu haber 13 Temmuz 2017 - 23:28 'de eklendi.
Abone ol

DIŞİŞLERİ Bakanlığı,Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Ada’nın ortak sahibi olan Kıbrıs Türkleri’nin hidrokarbon faaliyetleri kapsamında bölgeye sondaj gemilerini göndermesi üzerine yazılı bir açıklama yayımladı.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin tavrına karşılık eşgüdüm içerisinde gereken karşılığın verileceği belirtilen açıklamada “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Ada’nın ortak sahibi olan Kıbrıs Türkleri’nin doğal kaynaklar üzerindeki asli haklarını gözardı ederek, Doğu Akdeniz’de tek taraflı olarak sürdürdüğü hidrokarbon faaliyetleri yakından takip edilmektedir” denildi.

Dışişleri’nin açıklaması şu şekilde:

“Türkiye, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin bu sorumsuz adımlarına karşı gerekli uyarıları en başından bu yana yapmıştır.

‘KENDİNİ ADANIN TEK SAHİBİ OLARAK GÖRÜYOR’

Bu defa da, Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin tek taraflı olarak verdiği sözde ruhsatlar çerçevesinde bir sondaj gemisi çalışmalarına başlamak üzere bölgeye intikal etmiştir.Esasen, Kıbrıs Konferansı da dahil olmak üzere, Türk tarafının tüm iyi niyetli gayretlerine rağmen müzakere sürecinin sonuçsuz kalmasının ana nedeninin Rum tarafının kendini Ada’nın tek sahibi olarak görme anlayışı olduğu açıktır.

‘KARŞILIK VERİLECEK’

Türkiye gerek kendi kıta sahanlığındaki hak ve menfaatlerini korumakta, gerek Kıbrıs Türk tarafına desteğini sürdürmekte kararlıdır. Bu çerçevede, Rum tarafının Kıbrıs Türkleri’nin Ada’nın etrafındaki doğal kaynaklar üzerindeki meşru haklarını görmezden gelerek yürüttüğü tek taraflı faaliyetlerine, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti ile eşgüdüm içerisinde gereken karşılık verilecektir.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!