SON DAKİKA

Depremzedelere yapılan yardım 19 yıl sonra geri istendi

Adana’nın Ceyhan ilçesinde 1998 yılında meydana gelen depremde evleri yıkılanlara yapılan konut yardımı 19 yıl sonra geri istendi.

Bu haber 02 Ağustos 2017 - 9:23 'de eklendi.

Adana’nın Ceyhan ilçesinde 1998 yılında meydana gelen depremde evleri yıkılanlara yapılan konut yardımı 19 yıl sonra geri istendi. Evlerine tebligat gönderilen depremzedelerden borçlarını 20 gün içinde ödemeleri istendi.

Adana’da 27 Haziran 1998 yılında meydana gelen 6.2 büyüklüğündeki depremde 145 kişi hayatını kaybetmiş, 1500 kişi yaralanmıştı, binerce kişi evsiz kalmıştı. Devlet aradan 19 yıl geçtikten sonra depremden zarar görenlere yaptığı konut yardımını geri istedi.

Evrensel’den Volkan Pekal’ın haberine göre, yıkımın ve kayıpların yaşandığı köylerde vatandaşların bir kısmı çiftçilik yapıyor, bazıları emekli. Gümrük vergilerinin düşürülmesi ile fiyatların geçen yılın da altına düşmesi kaygısı yaşayan vatandaşlar, 3 bin lirayı bulan borçları nasıl ödeyeceğini düşünüyor.

Aradan geçen sürede devletin vatandaşa borcu olduğuna dair hiçbir tebligatta bulunmadığını ifade eden Yüreğir ilçesine bağlı Geçitli Cumhuriyet mahallesi muhtarı Ramazan Elçin, “Vatandaş bunu hibe olarak kabul etti ancak geçtiğimiz günlerde AFAD Daire Başkanlığı’ndan gelen yazı ile devlete borçlu olduğumuzu öğrendik. Yazı da borcun 20 gün içinde ödenmesi isteniyor. Bu vatandaşların iki ayağını bir pabuca soktu” dedi.

PARA MÜTEAHHİTLERE VERİLMİŞ

Sarıçam ilçesine Bağlı Dağcı köyünde görüştüğümüz vatandaşlar borçların silinmesini istiyor. Köyde vatandaşların çoğunun ya emekli ya çiftçi olduğunu dile getiren Feridun Cemek, “18, 19 sene olmuş. Daha önce ödeyin gibi bir tebligat yok. Bugüne kadar haber vermeleri, ya da taksitlendirmeleri gerekirdi. Kimsenin tık diye 2-3 bin lirayı ödeyecek durumu yok” dedi.

19 yıl önce yapılan yardımın kendilerine değil müteahhitlere verildiğini anlatan Cemek, müteahhitlere kendilerinin de para verdiklerini söyledi. Borçların iptal edilmesi gerektiğini ifade eden Cemek, “Bu paralar dışarıdan yardım olarak geldi. Bunları nerelere kulandılar? Afet evlerindeki evleri fazladan yapıp çoğunu da sattılar. Bunu bu vatandaşa çektirmemeleri lazım” dedi.

Kaynak : https://tr.sputniknews.com/turkiye/201708021029522553-depremzede-yardim-geri-istendi/

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!