SON DAKİKA

Deprem fırtınası

Dün 4.9 ve 4.3 ile sallanan Bodrum’da halk yine sokaklara döküldü. 21 Temmuz’dan bu yana 3 binin üzerinde sarsıntı yaşandığına dikkat çeken uzmanlar,…

Bu haber 09 Ağustos 2017 - 2:43 'de eklendi.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde dün 4.3 ve 4.9 büyüklüğündeki depremler paniğe neden oldu. İlk deprem Gökova Körfezi açıklarında dün 04.46’da, 4.3 büyüklüğünde meydana geldi. Asıl şok ise ikinci depremde yaşandı. 10.42’de 4.9 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Hediyelik eşya satan dükkânların ürünleri sarsıntıyla yerlere düştü. Bodrum Belediyesi’nin kafeteryasının duvarında küçük çaplı hasar meydana geldi. Adliye Camisi’nin minaresinde hasar oluştu.

Bölgedeki hareketliliği değerlendiren Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, “Bir ayda 3 bini aşkın deprem oldu. Bunların hepsi artçı değil. Bir kısmı, özellikle son olanlar, yeni kırıklar üzerinde gerçekleşti. Faylar birbiriyle etkileşim halinde. Dün Bodrum’da gerçekleşen deprem ana şok depremdi. Son bir ayda görülen depremlerin 4 tanesi ana fay kollarına bağlı faylarda gerçekleşen ana şok depremdi” şeklinde konuştu.

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan ise, “Olağan seyrinde gidiyor. Beklenmedik bir durum olmuyor. Gökova Körfezi çöküntülerle oluşmuş bir körfez. Buradaki körfezleri yaratan çöküntü türü depremlerdir. Gökova kırığının tamamı etkin haldedir. Bu depremler en az 1 ay devam edecektir. Bunların hiçbiri yıkıcı olmayacaktır. Herkes günlük yaşantısına devam edebilir” dedi.

Öte yandan Çin’in Sıçuan eyaletinin Ciucaygou şehrinde dün meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremde 5 kişi hayatını kaybetti, 60 kişi yaralandı.

KORKMAYIN TATİLİ YARIDA KESMEYİN
DEÜ Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Sözbilir, turistleri tatillerini yarıda kesmemesi için uyardı: “Büyük olan fay kırıldı, 5 büyüklüğündeki depremler devam edebilir. Ancak insanların tatilini yarıda bırakmasını gerektirecek bir durum yok. Bodrum büyük bir sağlam ana kaya üzerinde. İnsanlar sadece sarsıntı hissedeceklerdir.” BUGÜN NELER OLDU

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!