SON DAKİKA

Demirtaş’ı öven vatandaşa ‘örgüt üyesi’ soruşturması iddiası

BirGün’ün haberine göre Hatay’da bir kişi, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında ‘olumlu’ bir yorum yapınca, ‘terör örgütü üyesini övmek’ suçundan sorgulandı.

Bu haber 17 Ağustos 2017 - 9:34 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

BirGün’ün haberine göre Hatay’da bir kişi, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında ‘olumlu’ bir yorum yapınca, ‘terör örgütü üyesini övmek’ suçundan sorgulandı. Olay, 8 Ağustos Salı günü yaşandı. TEM polisleri tarafından gözaltına alınan ve ifadesi alınan bir şahsa “… terör örgütü üyesi olan bu suçtan tutuklanarak cezaevinde yatmakta olan Selahattin Demirtaş isimli şahsı övdüğünüz…” şeklinde skandal bir soru yöneltildi. Hakkında kesinleşmiş bir yargı kararı bulunmayan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş için bu ifadelerin kullanılması ve resmi tutanağa geçirilmesine tepki gösteren parti yönetimi, ilgili polisler hakkında Hatay Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

Parti yönetimi, şüpheli polislerin tespit edilerek etkili soruşturmanın başlatılmasını ve adil bir yargılama sonucu cezalandırılmalarını istedi.

‘SUÇSUZLUK KARİNESİ YOK SAYILDI’

Eş Genel Başkan Demirtaş’ın yargılamasının henüz devam ettiğini ve duruşması dahi yapılamamışken peşinen suçlu ilan edilmiş olmasının hukukta yerinin olmadığı dile getirilen şikayet dilekçesinde, “Şikayet konusu olay suçsuzluk karinesinin nasıl yok sayıldığının göstergesidir” denildi.

‘EŞBAŞKANLARIN PROPAGANDALARINI YÜRÜTEBİLİRLER’

Cumhurbaşkanı’nı ya da başka bir parti başkanını övmenin suç olmadığı gibi, Demirtaş’ı övmenin de suç olmadığı vurgulanan şikayet dilekçesinde şu ifadelere yer verildi: “Müvekkilin eşbaşkanlığını yaptığı partinin üyelerinin, oy verdikleri partinin propagandasını yapması da terör örgütü propagandası değildir. Siyaset hükümet partisi ile üyeleri, partilerinin propagandasını görsel ve yazılı olarak çeşitli mecralarda yapabiliyorlarsa, Türkiye’nin ikinci büyük muhalefet partisinin üyeleri de kendi partilerinin ve aynı zamanda parti eş genel başkanlarının propagandalarını yapabilmelidirler.”

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!