SON DAKİKA

DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’e hapis cezası

HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken’in 16 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırılmasının ardından bir mahkûmiyet kararı da DBP

Bu haber 04 Ocak 2018 - 18:46 'de eklendi.

HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken’in 16 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırılmasının ardından bir mahkûmiyet kararı da DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel için çıktı. Tuncel’e, si, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetten 2 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Başka davalar nedeniyle halen tutuklu olan Tuncel, 20 Mart 2012’de Kocaeli’deki Newroz kutlamasına katıldığı gerekçesiyle de yargılanıyordu. Bugün kararını açıklayan Kocaeli 4. Asliye Ceza Mahkemesi, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetten 2 yıl 3 ay hapis cezasına hükmetti.

Görülen karar duruşmasında Tuncel’in avukatı Nuri Tan savunmasında, toplantı ve gösteri yürüyüşünün anayasal bir hak olduğunu hatırlattı. Tan, “Müvekkilim gösteriye katılımcı konumdadır. Düzenleyen veya yöneten değildir. Şiddeti çağrıştırmayan ve yasa dışı slogan atılmayan bu eylemde suçun unsurları oluşmamıştır” diyerek beraat talep etti.

Talebi reddeden mahkeme Tuncel’e 2 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Mahkeme kararını, “Suçun işleniş biçimi ve sanığın suç kastının yoğunluğu” ile gerekçelendirdi.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!