SON DAKİKA

DARBE BİLDİRİSİ OKUMAYA HAZIRLANAN PAŞA

Bu haber 22 Temmuz 2017 - 23:00 'de eklendi.
Abone ol

15 Temmuz FETÖ darbe girişimi günü İzmir Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanı Tümgeneral Kubilay Selçuk’un darbe bildirisi okumaya hazırlandığı ortaya çıktı.

FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturmada tutuklanan dönemin İzmir çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanı ve Yurtta Sulh Konseyi üyesi darbeci Tümgeneral Kubilay Selçuk’un üsteki bir görüntüsü ortaya çıktı.

DARBE GİRİŞİMİ BAŞLAMADAN EVVEL ÇEKİLMİŞ

Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre; Ankara Başsavcılığı’nın hazırladığı Akıncı iddianamesine ilişkin mahkemeye gönderilen ilave kanıt belgelerinde yer alan bu görüntüye göre, darbe girişiminin yönetildiği, üs komutanı cuntacı Hakan Evrim’in sivil imam Kemal Batmaz’a asker selamı verdiği koridorun kamerasına takılan görüntüde Selçuk’un tören kıyafetli bulunduğu ve elinde telefon olduğu ortaya çıktı. Darbe girişimi başlamadan evvel saat 20.00 sularında çekilen görüntünün, Selçuk’un Genelkurmay Karargâhı davasındaki savunmasını çürüttüğü açıklandı.

ÜSTTEN AYRILIYORMUŞ!

Karargâh davasında, ‘eğitim koordinasyon ziyareti’ kapsamında Akıncı’ya gittiğini öne süren Selçuk, Üs Komutanı Hakan Evrim ile öğle yemeğinde bir araya geldiğini söylemişti. Selçuk, “Akıncı Üssü’nde bulunduğum sürede, birkaç kez 143. Filo’ya filo komutanını görmek için gittim. Gazinoda bir kısmı sivil, bir kısmı resmi kıyafetli farklı kuvvetlerden personel görünce rahatsız oldum. Üsten ayrılmaya karar verdim. Aracın gelişini beklerken kapı açıldı, Genelkurmay Başkanı ve Tümgeneral Mehmet Dişli içeri girdi. Kendisine ancak ‘Hoş geldiniz komutanım’ diyebildim” demişti.

DARBE PLANLAMA TOPLANTISI

Akıncı iddianamesinde, Kubilay Selçuk’un 15 Temmuz günü İzmir’den saat 12.30’da Akıncı Üssü’ne sivil kıyafetle gittiği, daha sonra da tören kıyafetlerini giydiği anlatılmıştı. İddianamede, Selçuk’un Akın Öztürk, Hakan Evrim, Ömer Faruk Harmancık ile sivil imamlar Adil Öksüz, Kemal Batmaz, Hakan çiçek, Nurettin Oruç ve Harun Biniş ile beraber 143. Filo’da toplantı yaptıkları, kimin nereye ne biçimde gideceği, hangi noktaların uçak ve helikopterle vurulacağına karar verdikleri belirtilmişti. Selçuk’un darbe bildirisi için Akıncı Üssü’ndeki Şeref Salonu’nu hazırlattırıp “Erler dışarıya çıksın” diye talimat verdiği, darbe bildirisini okuma provası yaptığı kaydedildi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR