SON DAKİKA

Danıştay Başsavcılığı: Cumhurbaşkanı’nın İstanbul Sözleşmesi’nden Çekilme Kararı Hukuka Aykırı

Danıştay Başsavcılığı “Cumhurbaşkanı’nın sözleşmeden çekilme kararının hukuka aykırı olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini” belirtti.

Bu haber 21 Ocak 2022 - 1:57 'de eklendi.
Abone ol

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde yaşayan avukat Lalezar Nergiz ve 12 kadın adına açılan davada, Danıştay Savcısı görüş bildirdi: Cumhurbaşkanı’nın sözleşmeden çekilme kararı hukuka aykırı, iptal edilsin.

Danıştay Başsavcılığı adına Danıştay 10. Dairesi’ne gönderilen Başsavcılık görüşünde “Cumhurbaşkanı’nın sözleşmeden çekilme kararının hukuka aykırı olduğu ve iptal edilmesi gerektiği” belirtildi.

Kısa Dalga’dan Kemal Göktaş’ın haberine göre Aydın’ın Kuşadası ilçesinde yaşayan avukat Lalezar Nergiz ve 12 kadın adına açılan davada, Danıştay Savcısı görüş bildirdi.

Danıştay Savcısı Elmas Mucukgil, Danıştay Başsavcılığı adına Danıştay 10. Dairesi’nde görülen İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının iptaline ilişkin davada görüşünü Daireye iletti.

CUMHURBAŞKANINA ULUSLARARASI SÖZLEŞMELERDEN ÇEKİLME YETKİSİ VERMEZ

Savcı Mucukgil, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının hukuka aykırı olduğunu belirterek Anayasa’nın 87 ve 90. Maddesi dikkate alındığında Cumhurbaşkanının çekilme kararına dayanak gösterilen 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin Cumhurbaşkanına temel haklara ilişkin uluslararası sözleşmelerden çekilme yetkisi vermeyeceği görüşünü dile getirdi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Danıştay Başsavcılığı adına Daireye gönderilen 6 Ocak 2022 tarihli görüşte şöyle denildi:

”HUKUKA UYARLIK BULUNMAMIŞTIR”

“Usulüne uygun olarak yürürlüğe konulmuş olan milletlerarası anlaşmanın hükümlerinin uygulanmasının durdurulması ve sona erdirilmesi hususlarında Cumhurbaşkanına tanıdığı sınırlı yetki dikkate alındığında sözü edilen sözleşmenin feshdilmesine ilişkin olarak verilen 19 Mart 2021 tarih ve 3718 sayılı Cumhurbaşkanı kararında hukuka uyarlık bulunmamıştır. Açıklanan nedenlerle dava konusu kararın iptali gerektiği düşünülmektedir.” 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

      Parlamento Haber | Korku yok!