SON DAKİKA

Cumhuriyet operasyonunun yıldönümünde duruşma

Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticileri dahil 20 sanığın yargılandığı dava, Cumhuriyet operasyonunun birinci yıldönümü olan 31 Ekim’de devam ediyor.

Bu haber 31 Ekim 2017 - 15:01 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticileri dahil 20 sanığın yargılandığı dava, Cumhuriyet operasyonunun birinci yıldönümü olan 31 Ekim’de devam ediyor. İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılacak dördüncü duruşmada dört Cumhuriyet çalışanı halen tutuklu yargılanıyor

25 Eylül’de yapılan son duruşmada mahkeme, gazeteci Kadri Gürsel’in tahliyesine, dört gazeteci ve yöneticininse tutukluluğunun devamına hükmetmişti.

Cumhuriyet Vakfı İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ve Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu birer yıl, muhabir Ahmet Şık 305 gün, muhasebe çalışanı Emre İper ise 208 gündür cezaevinde bulunuyor.

Sanıklar, ‘silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek’ ve ‘hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanmakla’ suçlanıyor.

STAR VE AKŞAM GAZETELERİNE SUÇ DUYURUSU

25 Eylül’deki duruşmada mahkeme kararı açıklanmadan önce Star ve Akşam gazetelerinin ‘sanıkların tutukluluğunun devamına karar verildiği’ yönünde haber paylaşımı tepkiye neden olmuş, Mahkeme Başkanı Abdurrahman Orkun Dağ, Star ve Akşam gazetelerindeki sorumlu kişilere karşı suç duyurusunda bulunulacağını açıklamıştı.

31 Ekim 2016’daki operasyonun ardından Cumhuriyet davası 24 Temmuz’da başlamış, ilk duruşmada yedi isim tahliye edilirken dört ismin tutukluluğunun devamına karar verilmiş, muhasebeci Emre İper’in dosyası ana dosyayla birleştirilmişti. İkinci duruşmada Sabuncu, Gürsel, Şık, Atalay ve İper’in tutukluluğunun devamına hükmeden mahkeme, üçüncü duruşmada Kadri Gürsel’in tahliyesine karar vermişti.

AİHM 7 KASIM’A KADAR SAVUNMA BEKLİYOR

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Cumhuriyet gazetesi yönetici, yazar ve gazetecilerinin 2 Mart 2017’de yaptıkları başvuruyu öncelikli olarak işleme koymuş, mahkeme Türkiye’ye ilk savunma talebini Haziran ayında iletmişti.

Atatürk'ün Katilleri

Öngörülen 2 Ekim tarihine kadar savunma göndermeyen Türk Adalet Bakanlığı’nın ek süre talebi üzerine süreyi 7 Kasım’a kadar uzatan AİHM, başka süre uzatım talebine izin verilmeyeceğini açıklamıştı.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!