SON DAKİKA

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Kısmi Kapanmaya Geçiyoruz’

Kabine Toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yapıyor…

Bu haber 13 Nisan 2021 - 19:06 'de eklendi.
Abone ol

Kabine Toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yapıyor…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları: 

Türkiye’nin terör tehdidine maruz kalmamasını sağlıyoruz. Tüm üretim merkezlerinde gözle görülür bir hareketlilik var. Taleplere yetişmek için yeni yatırımlar devam ediyor. Türkiye’nin reel ekonomik durumunu yansıtmayan finansal dalgalanmalara karşı tedbirler uyguluyoruz. Salgınla mücaledemizi devam ettirirken demokrasi ve kalkına hedeflerimize doğru kararlılıkla yürütüyoruz.  Mücadelemizin önünü tıkamak isteyenlere aradıkları fırsatı vermeyeceğiz. 

Turizm sektörü şartların normale dönmesini bekliyor. Esnafımızı pek çok başlık altında destekliyoruz. Buna rağmen esnafın bir an önce eski düzenlerine dönmek istediklerinin farkındayız. İstihdamın sürdürülmesi için verdiğimiz teşvikler sayesinde yıkımlar yaşanmasının önüne geçtik. Çiftçilere bu yıl için 24 milyar TL’lik destel bütçesi ayırdık

Patates ve soğan üreticilerinin elinde kalan ürünleri satın aldık. Niğde, Eskişehir ve Ankara’da 7 bin 500 ton patates ve soğan alınarak 15 ile gönderilmiştir. Gençlerin üniversiteyi bitirmeden stajla birlikte, istihdamının sağlanması talimatını verdik.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

AB SÜRECİ

Son Kabine toplantısından bu yana ülkemiz için çok önemli bir dizi uluslararası program hazırladık.

AB liderleri ile gümrük birliği, vize serbestisi dahil gündemdeki gelişmeleri konuştuk. Türkiye, Avrupa Birliği ile ilişkilerinde en baştan beri şeffaf ve samimi olmuştur. Avrupa’da çok ciddi ekonomik siyasi sonuçlara neden olacak bir göç dalgasının önüne geçtik.  AB’den tek talebimiz üyeliği kabul edilen diğer ülkelerle aynı uygulamalara tabi tutulmamızdır. Karşılaştıkları tüm zorluklara rağmen Avrupa’da kalıcı olduğunu gösteren vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.

RUSYA İLE İKİLİ İLİŞKİLER

D-8 teşkilatı savaş yerine barışın sömürü yerine paylaşımın hakim kulınması gibi değerler esas alınalarak kuruldu. Rusya Devlet Başkanı Putin ile turizm, Ukrayna krizi ve Karabağ meselelerini ele aldık. Rusya ile şartlar ne olursa olsun açık tuttuğumuz diyalog kanalalarının başaırılı sonuçlara vesile olacağına inanıyorum. Putin ile oldukça verimli bir telefon gerçekleştirdik. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’i ağırladık. Kırım konusunda hassasiyetimizi bir kez daha paylaştık. 

LİBYA KONUSU

Libya bizim için herhangi bir ülke değildir, 500 yıllık kadim bir ilişkimiz var. Barış ve huzur içinde olmasını önemsiyoruz. Desteğimiz Libya’nın yeniden istikrar ve huzur yoluna girmesini sağladık. Uluslararası toplum darbecileri bir tarafa bırakmalıdır. Libya’nın yaralarının sarılmasını ve geleceğine güvenle bakabilmesi için her türlü katkıya devam edeceğiz.

KISMİ KAPANMAYA GEÇİYORUZ

Son dönemde bilhassa büyük şehirlerde artan vaka sayıları bizi tedbirleri yeniden arttırmaya yöneltti. Bu çerçevede ramazan ayının ilk 2 haftasında kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz. 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!