SON DAKİKA

Çocuklar Duymasın’a ‘Barış Köprüleri’ cezası

Hafriyat kamyonları güzellemesiyle tepki çeken Çocuklar Duymasın dizisine, Fethullah Gülen’in okullarını konu alan ‘Barış

Bu haber 03 Ağustos 2017 - 8:34 'de eklendi.

HÜSEYİN [email protected]@simsekhuseyinn

İlk bölümünde, onlarca can alan hafriyat kamyonlarına ve ‘kentsel dönüşüm’e güzellemeler yapıldığı için tepki çeken ve ardından “Fethullah Gülen” krizine neden olan Çocuklar Duymasın dizisini yayınlayan Kanal D’ye ceza verildi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Fethullah Gülen’in yurtdışında açtığı okulları konu alan “Barış Köprüleri” adlı kitabın dizinin bir sahnesinde yer almasının ardından yapılan şikâyetleri görüştü.

‘Türk milleti adına diziyi kaldırın’
Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) üzerinden yapılan bir şikâyette, Kanal D televizyonuna ve Çocuklar Duymasın programına ilişkin, “Sayın yetkililer, Kanal D’de yayınlanan Çocuklar Duymasın adlı dizide malum terör örgütüne ait ‘Barış Köprüleri’ kitabı gösterilerek FETÖ propagandası uygulanıyor. Lütfen Türk milleti adına bu kanalı en kısa zamanda denetleyin ve diziyi kaldırın. Eğer şimdiden bunun önlemini almazsak yine aynı sonuçla karşılaşabiliriz” ifadelerine yer verdi.

‘Suçu ve suçluyu över nitelikte’
Bu başvuru ile birlikte yapılan diğer başvuruları da inceleyen RTÜK Üst Kurulu, dizinin “Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunu”nun 8’inci maddesinin birinci fıkrasının “g” bendinde yer alan, “Suç işlemeyi, suçluyu ve suç örgütlerini övücü, suç tekniklerini öğretici nitelikte olamaz” ifadelerine aykırı olduğuna hükmetti.

Kanala para cezası veren RTÜK Üst Kurulu’nun incelemesi için RTÜK uzmanları tarafından hazırlanan raporda da Gülen’in okullarının tanıtıldığı kitabın dizinin bir sahnesinde görüldüğü ve dizinin yapımcısı Birol Güven’in bu sahne için kişisel sosyal medya hesabından özür dilediği değerlendirmesi yapıldı.

‘Terör propagandası yapıldı’
Kitabın yayımlandığı yayınevinin OHAL sonrası çıkartılan KHK’lerle kapatıldığına dikkat çekilen incelemede, şu ifadelere yer verildi:

“FETÖ’nün üyelerini bir arada tutabilmek için algı operasyonlarına başvurduğu bilinmektedir. Rapora konu olan kitabın gösterilmesinin bilinçli ya da bilinçsiz bu amaca hizmet ederek terör örgütünün propagandasının yapıldığı değerlendirilmiştir.”

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!